ГЕРБ-СДС, "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" и ИТН:
Медиците да не могат да взимат по-ниски заплати от заложеното в КТД
/ брой: 133
Управляващите от ГЕРБ-СДС, "БСП-ОБЕДИНАНА ЛЕВИЦА" И ИТН предлагат лекарите и сестрите в болниците да не могат да получават по-ниски заплати от заложените в Колективния трудов договор. Такава поправка в Закона за лечебните заведения внесоха вчера в НС в общ законопроект на трите формации проф. Костадин Ангелов, д-р Иван Ибришимов и доц. Андрей Чорбанов. Ако няма действащ КТД, какъвто е случаят в момента, ще се ползва последният подписан, но с увеличени размери на възнагражденията с процентното увеличение на средната брутна работна заплата в страната за периода от крайната дата на действието му до датата на определяне на основно месечно трудово възнаграждението, изчислено въз основа на публикувани официални данни на НСИ.
Допълнителната квалификация пък ще носи не по-малко от 0,3 на сто от основната заплата, а час нощен труд - 0,5% от него или около 5,50 лв. Тъй като тези промени ще се отразят на държавния бюджет, се предвижда да влязат в сила от 1 януари догодина.
Директорите на болници ще се наказва с глоба от 15 000 лв., ако не спазят изискванията за заплащането на труда, договорено в КТД. При повторно нарушение санкцията е от 30 000 лв., е записано в законопроекта.
Работещите в лечебните заведения, за които е установено намалено работно време съгласно Кодекса на труда, може да полагат труд на смени, като максималната им продължителност може да бъде до 12 часа, независимо от продължителността на намаленото работно време, се посочва още в предложението за промени.
В законопроекта се предлага от Закона за здравното осигуряване да отпадне текстът, в който е посочено, че Националните рамкови договори съдържат изисквания относно основните трудови възнаграждения на медицинските специалисти, работещи в лечебни заведения за болнична помощ в изпълнение на договори с НЗОК, които са не по-малко благоприятни от предвидените в колективния трудов договор в отрасъл "Здравеопазване".
Предвижда се Изпълнителната агенция „Медицински надзор" да осъществява контрол по спазването на минималните изисквания за трудовите възнаграждения, се казва още в законопроекта.
ДУМА припомня, че на 1 юли проф. Костадин Ангелов, председател на парламентарната Комисия по здравеопазване пое ангажимент до 28 юли да бъде внесен общ законопроект от парламентарните групи.