15 Юли 2025вторник16:06 ч.

Книга разкрива непознатия образ на именития журналист Джеймс Баучер

/ брой: 235

автор:Дума

visibility 8912

Едва ли има българин, който поне веднъж да не е чувал името на Джеймс Баучер. За повечето хора обаче ирландският журналист е известен най-вече с кръстените на негово име булевард и спирка на софийското метро, докато интересуващите се от история са запознати с кореспонденциите му от Балканите за всекидневника "Таймс".

Тази година българският читател получи възможност да се запознае с биографията на чуждестранния журналист чрез изданието на сдружение "Българска история" - "Животът на Джеймс Баучер". Книгата е написана от Елинор Флора Босуърт Смит, известна още като лейди Гроган, и е публикувана през 1926 г. Близо век по-късно тя достига и до родната аудитория благодарение на превода на Аглика Маркова.

"Произведението е базирано на архива на журналиста, включващ множеството негови кореспонденции и личния му дневник. Определян като "непоколебим приятел на България", Джеймс Баучер може да бъде пример както за професионалните журналисти, така и за хората, които под влиянието на емоции или лични интереси поставят истината на втори план. Нещо повече, той никога не се е подчинявал на политическата конюнктура и е отстоявал докрай своите възгледи...", уточняват издателите.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 372

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 422

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 413

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 408

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 393

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 441

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ