17 Февруари 2026вторник17:16 ч.

Иран иска преговори за ядрената програма

Техеран привика посланиците на държавите от ЕС

/ брой: 22

автор:Дума

visibility 14490

Иранският президент Масуд Пезешкиан разпореди започването на преговори със САЩ относно ядрената програма на Техеран, съобщиха световните агенции. Конкретна дата за началото на разговорите не е посочена, но информацията бе потвърдена както от проправителствения в. "Иран", така и от реформисткия всекидневник "Шарг". Това става на фона на напрежението с Вашингтон, който не изключва употребата на военна сила.
Очаква се иранският външен министър Абас Арагчи да се срещне с американския специален пратеник Стив Уиткоф. Преди това Арагчи проведе телефонни разговори с колегите си от Саудитска Арабия, Египет и Турция, за да обсъди актуалната ситуация по света и в региона. 
Между Вашингтон и Техеран през м.г. се състояха преговори относно ядрената програма на Иран, но те забуксуваха. Израел впоследствие извърши атака срещу Ислямската република, последвана от бомбардировки над ключови ядрени съоръжения от страна на САЩ.
Докато Западът настоява за гаранции, че Иран няма да произведе ядрено оръжие, Техеран продължава да твърди, че програмата му е изцяло за мирни цели.
Иран привика всички посланици на държави от ЕС в страната, за да им връчи протестна нота срещу включването на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) в списъка на Съюза с терористични организации. Отговорът на Техеран бе да обяви европейските войски за подобни.
Междувременно сръбският държавен глава Александър Вучич прогнозира удар срещу Иран до няколко часа. За Вашингтон Техеран е тежка и изключително важна цел и иска тя да бъде напълно неутрализирана. Тръмп се опитва с военни маневри да блъфира, но не по отношение на това дали ще удари или не, а че разгромът може да стане без странични щети. Още от 2018 г., в рамките на управлението му, САЩ следват ясна визия и крайна цел по отношение на Иран, каза Вучич. И припомни, че винаги, когато има скандал около Белия дом, Пентагонът обстрелва някоя държава.

Поскъпването се забавя до 3,5 на сто

автор:Дума

visibility 1327

/ брой: 32

По-високо потребление с 30% вдигнало сметките за ток

автор:Дума

visibility 946

/ брой: 32

Безплатни почивки за пенсионери в Гърция

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 32

Лошо време обхвана Балканите

автор:Дума

visibility 1264

/ брой: 32

Фицо се оплака на Марко Рубио от Киев

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 32

Социология като криминален роман

автор:Александър Симов

visibility 1020

/ брой: 32

Троян ликува

автор:Надежда Ушева

visibility 1589

/ брой: 32

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ