
Левицата внесе закон за контрол на цените
Предвидените мерки са налагане на пределни надценки, забрана за въвеждане на нови такси и увеличаване на съществуващи, е записано в документа
/ брой: 130
ПГ "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" внесе в НС Законопроект за мерките за контрол на цените на основни стоки и услуги. Документът беше припознат от депутатите от МЕЧ и „Величие“, които се подписаха като съвносители. Водени са разговори и с останалите групи за подкрепа при неговото гласуване.
"Това е първият закон, който въвежда мерки, които да обуздаят ръста на цените и който дава реални правомощия на институциите да проверяват и да налагат санкции. Той ще внесе успокоение у хората, които на заклинания и обещания не вярват, а искат действия", заяви Мая Манолова, лидер на платформата "Изправи се.БГ", която е част от лявата коалиция. „Законът „Антиспекула“ обхваща секторите, които в най-голяма степен влияят на жизнения стандарт на българите. Това са основни храни, стоки и услуги от първа необходимост, горива, лекарства, мобилни услуги и банкови такси“, поясни тя.
Предвидените мерки са налагане на тавани на цени, пределни надценки, връщане на цените към предходен период, пълна прозрачност на всички цени и начина им на определяне, забрана за въвеждане на нови такси и увеличаване на съществуващи. Такива мерки вече са наложени в редица европейски държави.
Манолова съобщи, че е проучено законодателството в европейските страни и като основен пример е ползвана Хърватия, където правителството е налагало някои от тези мерки. Тя коментира, че хърватският пример доказва нуждата от овладяване на ръста на цените и чрез намеса на държавни институции, затова и поддържат инфлация от 3,5%.
„Таваните и продуктите, които ще бъдат с контролирани цени, ще се определят от Министерския съвет, за горивата - от Министерството на икономиката и индустрията, за лекарствата - от Министерството на здравеопазването. Контролът ще се осъществява от КЗП, КЗК, КРС и от съответните министерства“, уточни Манолова.
По думите й ръстът на цените и обедняването на населението се отнасят до избирателите на всички партии у нас, като този проблем е важен за всички тях, каза Манолова. „Успяхме да включим и гражданската енергия в контрола на цените. В платформата Antispekula.bg и мобилното приложение получаваме ежедневно десетки сигнали за необосновано увеличение на цените. Добре е, че гражданите се включиха, приветстваме и това, че Министерският съвет също ще внесе мерки в тази посока“, коментира тя.
Атанас Атанасов от БСП подчерта, че тези мерки не противоречат на свободния пазар. „С този законопроект не просто се слага пределна цена, а се дават лостове и инструментариум както на МС, така и на регулаторите, за да могат да довършат своята работа. Това е кризисна и крайна мярка, която започва с обнародването на закона и завършва в края на 2026 г.“, обясни той. По думите на Атанасов мерките са изпробвани в други европейски държави, където са определени като успешни, макар и ненавременни, защото са приети 3-4 месеца след влизането на еврото. Контролните органи сега действат и са в безпрецедентна симбиоза, но нямат нужния инструментариум, поясни той.
Депутатът от левицата Нина Димитрова благодари на всички граждански организации, взели участие в изработването на закона, след съвместното провеждане на законодателно проучване. Продължаваме да търсим подкрепа за този законопроект и призоваваме депутатите да гласуват в подкрепа на гражданите, каза тя.