23 Юли 2025сряда02:37 ч.

Наши депутати не уважиха обсъждане в Комисията по вътрешни работи в ЕП

Липсата на българско участие донякъде бе компенсирана от румънските депутати, които повдигнаха въпроса за Шенген и за двойните стандарти по отношение на Румъния

автор:Дума

visibility 14356

Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП организира съвместна дискусия с депутати от националните парламенти по темата на т.нар. "Интелигентни граници". Системата ще събира подробни лични и биометрични данни от гражданите на трети страни, които влизат на територията на ЕС. Очаква се тя да улесни тяхното преминаване и така да бъдат значително разтоварени граничните ГКПП-та от километричните опашки, които ги задръстват в началото и в края на всеки отпускарски сезон, като в същото време се гарантира високо ниво на контрол на преминаващите пътници. Мнозина обаче изразяват съмнения доколко "Интелигентни граници" ще се окаже надеждна и работеща програма, чиито данни не могат да бъдат манипулирани или да не бъде злоупотребено с тях. На заседанието присъстваха ресорният комисар Димитрис Аврамопулос и Съветът на ЕС, председателстван в момента от Латвия. За съжаление, българското Народно събрание не сметна за нужно да изпрати български депутати, които да защитят националния интерес. Така председателстващата заседанието Илияна Йотова се оказа в деликатната ситуация да се намира в зала с 39 депутата от 20 страни и нито един от тях не бе българин. Ако предложението бъде прието, това ще доведе до значителна промяна на Шенгенското законодателство, което е от особено значение за България, стремяща се от години да се присъедини към зоната за свободно движение на граждани. Липсата на българско участие донякъде бе компенсирана от румънските депутати, които повдигнаха въпроса за Шенген и за двойните стандарти по отношение на Румъния. Те добавиха, че страната им трябва да се оценява по обективни, а не по политически мотивирани критерии и че страната им е доказала готовност да стане член на Шенгенското пространство.

Фалшиви сайтове продават скъпи винетки

автор:Дума

visibility 1688

/ брой: 133

Пожари в Киев след руски удар

автор:Дума

visibility 1333

/ брой: 133

Гореща вълна в Европа

автор:Дума

visibility 1707

/ брой: 133

Управляващите в Токио вече нямат мнозинство

автор:Дума

visibility 1829

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 1542

/ брой: 133

Съчувствие

автор:Таня Глухчева

visibility 1571

/ брой: 133

В разрез със закона

visibility 1766

/ брой: 133

Нужни са промени

visibility 1271

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ