Експерти, участници в кръгла маса „Ролята на колективното начало и на кооперативното движение за култивирането на солидарно общество“, се обединиха около необходимостта от развитие на кооперациите като основна форма на социална и солидарна икономика. Според тях са необходими законови и нормативни предпоставки за насърчаване и подпомагане на дейността им. Беше направено предложение в настоящия Закон за кооперациите да бъдат приети данъчни облекчения, каквато практика има в Европа, както и въвеждане на квота процент от обществените поръчки, който да бъде през кооперации. Дискусията бе организирана от Фондация “Солидарно общество”, в. “Земя” и Платформата за леви идеи и политики “Нови времена”. В нея се включиха бившите министри на земеделието Явор Гечев и Кирил Вътев, бившият зам.-министър на земеделието проф. д-р Светла Бъчварова, зам.-министърът на труда и социалната политика Иван Кръстев, депутатите от "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Красимир Йорданов и Илиян Йончев, чл.-кор. проф. Васил Проданов, проф. Искра Баева, председателят на Дружеството на ООН за България Владимир Сотиров, председателят на Националния съюз на земеделските кооперации Николай Момчилов и други.
Владимир Сотиров подчерта, че кооперациите съвсем не са елемент на миналото, а разпространен и доходоносен модел на производство. По думите му в света са регистрирани над 3 млн. кооперации, а триста от най-големите генерират годишен доход от 2,1 трилиона долара. Чл.-кор. проф. Васил Проданов обяви, че държавите по света засилват своята роля в живота на кооперациите, като само в Китай заетите в тях са 200 млн. души.
Според социалистите е нужна повече държавна подкрепа за съвременните форми на коопериране, базирани на доброволност и икономическа изгода.