10 Юли 2025четвъртък21:54 ч.

Предлагат намаляване на таксите на студентите, но пак ще са високи

/ брой: 124

автор:Дума

visibility 349

Таксите за студентите платено обучение ще бъдат намалени, но пак ще останат доста високи. Това стана ясно след среща на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев с ректори на технически висши училища. Въпреки предложеното понижаване на таксите, те ще си останат високи - 60% от държавната издръжка за новоприети. Това значи, че за много специалности отново ще са поне по 15 000 лв.
За да се предотврати рязкото увеличение на таксите, са водени разговори с народни представители, които внесоха предложения за промени в закона, обясни Вълчев. Според действащия нормативен акт таксата за платено обучение е равна на средствата, които държавата предоставя за издръжката за обучението на един студент държавна поръчка, плюс таксата, която плаща един студент държавна поръчка в съответното направление.
Председателят на съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова съобщи, че ще бъде предложено тази такса да е равна на 60% от средствата, които се предоставят за издръжка на обучението на един студент в съответното професионално направление (а не 100%, както досега). Председателят на Националното представителство на студентските съвети Ангел Стойков предложи да се направи допълнително изменение, според което таксата на вече приетите студенти да не може да бъде увеличавана с повече от 20% спрямо предходната академична година.
Предложенията министър Вълчев коментира като разумни и каза, че законопроектът ще влезе в сила веднага и за идната учебна година. Таксите, които са обявили висшите училища, ще могат да бъдат коригирани, за да няма скокообразно увеличение. Друга законова промяна, която вече е приета, е, че студентите ще могат да записват и второ висше държавна поръчка.

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ