21 Януари 2026сряда10:47 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Британски медийни подлости

/ брой: 85

visibility 12003

Петър Василев


Какво е общото между митологичните фигури на "полския водопроводчик" и "българския монтьор"? Ами най-общо казано - това са митологични образи, създадени от британската преса и политика, за да оберат вътрешните напрежения в тяхното общество. Тези медийни конструкции се появиха в началото на века, за да може да се размахва плашилото на бързата евроинтеграция, а пък и обикновените англичани да бъдат разсейвани от проблемите на политиката на тяхната държава.
Сега във Великобритания пак се гради образа на българско чудовище. И, не, не говорим за абсурдните присъди срещу българи, обвинени в добрите стари традиции на Студената война, че са руски шпиони. Британската преса си откри нов враг - страната ни имала брутално отношение към мигрантите. България трудно приемала мигранти на своя територия, а често и, видите ли, ги карала да се връщат обратно като им отказвала убежище.
Темата за миграцията е клокочещия адски котел за стария континент и заради това идва леко нанагорно точно Великобритания да сипе обвинения срещу държави, които са външни граници на Шенген и са на първа линия при справянето с този проблем. Все пак говорим за държавата, чийто бивш премиер Борис Джонсън бе сключил споразумение с Руанда за преселване на емигранти там, а сегашният министър-председател, пък бил и той лейбърист, обяви затягане на миграционната политика по начин незапомнен в близките години. И понеже това е нож с две остриета (за консерваторите мерките са половинчати, а за левите твърде пресилени), британската политика пак се нуждае от външен отдушник, върху който да стовари проблемите на този взривоопасен дебат. И отново влизаме в познатата схема - външното чудовище, чуждата заплаха, медийните бомби и стрелички.
Никой не казва, че отношението към мигрантите трябва да е "брутално", но всяка държава е длъжна да пази собствените си граници и население, защото в противен случай тя се обезсмисля напълно. Времената на Меркел в ЕС много ясно го доказват. Самата Великобритания също. И заради това е изключително тъпо и перверзно България да бъде поставяна на мушката.
Този номер се изтърка отдавна.

МТСП подписа споразумения с три университета

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Над три пъти ръст на потребителите на „еЗдраве“

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Пиян и напушен, директорът на парк "Рила" катастрофира

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Пуснаха граничния пункт „Рудозем-Ксанти“

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Инвестициите до ноември 2025 г. доближиха 3 млрд. евро

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Фериботът Русе-Гюргево няма да тръгне скоро

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Газът поскъпва с 4% през февруари

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Европа ще се съгласи за Гренландия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

ЕС сключва търговско споразумение и с Индия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Великобритания забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Игра на сенки

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 13

Зависими и безсилни

автор:Таня Глухчева

visibility 0

/ брой: 13

Ами ако Тръмп реши да ползва газа като оръжие?

visibility 1

/ брой: 13

Вековната измама за страшилището Русия

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 13

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ