02 Юни 2025понеделник16:51 ч.

S&P готова да повиши рейтинга на България при положително решение за еврото

/ брой: 93

автор:Дума

visibility 4425

Международната рейтингова агенция S&P "Стандарт енд Пуърс" отчете, че може да повиши рейтинга на страната ни, ако България стане член на еврозоната. Това стана ясно от съобщение на Министерството на финансите. Агенцията е потвърдила дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2'.
Според "Стандарт енд Пуърс" членството в еврозоната би било от полза за достъпа на България до капиталовите пазари и ефективността на паричната политика.
Към април 12-месечната средна инфлация е 2,7%, което означава, че България ще изпълни критерия за ценова стабилност за присъединяване към еврозоната, отчитат от S&P, цитирани от финансовото министерство. Официалната оценка на съответствието ще бъде включена в конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ, които ще бъдат публикувани на 4 юни. Окончателното решение за членство ще бъде на Еврогрупата и Съвета на ЕС, което S&P очаква да бъде обявено през юли.
Агенцията би ревизирала перспективата пред рейтинга на стабилна, ако перспективата за присъединяване на България към еврозоната стане по-малко вероятна. Това може да се случи, ако има още един продължителен период на политическа криза или ако например инфлационният натиск се появи отново.

МОЯТА МОЛИТВА

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 97

4-5% по скъп ток от началото на юли

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 97

1,8 млн. българи са енергийно бедни

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 97

Личен фалит ще могат да искат и хора без имущество

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 97

Продават албански и гръцки зеленчуци за български

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 97

Румъния обхваната от наводнения

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 97

Пендаровски вини Радев в евроблокаж на РСМ

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 97

Гръцки супермаркет блокиран заради цените

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 97

Накратко

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 97

Инквизицията е жива

автор:Николай Милчев

visibility 277

/ брой: 97

Към бездната

visibility 280

/ брой: 97

Ботев - факелът на свободата

автор:Дума

visibility 258

/ брой: 97

Как ще се променят заплати, пенсии и социални помощи в евро

автор:Дума

visibility 288

/ брой: 97

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ