16 Октомври 2025четвъртък14:24 ч.

Парламентът реши: "Лукойл" ще се продава само след одобрението на ДАНС

/ брой: 189

автор:Дума

visibility 18021

"Лукойл Нефтохим"-Бургас ще може да избере купувача, на когото да продаде бизнеса си в България и всички прилежащи обекти към него, но сделката трябва да бъде одобрена от Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и правителството. Тези промени в Закона за насърчаване на инвестициите бяха приети на първо четене от парламента. 
ДАНС ще трябва да анализира и да даде становище преди извършване на разпоредителни сделки и с недвижимо имущество, както и с движими вещи и съоръжения, предназначени за преработка, собственост на дружествата "Лукойл - България" ЕООД, "Лукойл Нефтохим Бургас" АД, "Лукойл ейвиейшън България" ЕООД и "Състейнабъл енерджи съплай" ООД.
Министерският съвет също ще трябва да даде своето съгласие, а ако такива сделки се извършат без негово решение, те ще се считат за нищожни.
Предложените промени гарантират, че активите на руската "Лукойл" ОАО могат да бъдат продадени само на стратегически инвеститор от бранша, който може да осигури непрекъсната работа на рафинерията.
Двойният контрол от МС и ДАНС "ще позволи да се избегнат грешки от миналото, когато рафинерията е продадена на "Лукойл" ОАО само със становище на Националната следствена служба, което е променяно няколко пъти по неясни подбуди", пише още в мотивите към закона. 

Сътресение в управлението

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 193

Близките на загинал в "Елените" ще съдят държавата за 1,4 млн. лева

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 193

Безработицата през септември остава ниска

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 193

Не питайте изкуствения интелект къде да влагате парите си

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 193

Внос на евтини картофи затруднява родните производители

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 193

Въпреки намаленията, за българите е скъпо в Банско

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 193

МВФ очаква ускоряване на растежа у нас

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 193

Пелегрини критикува София заради Скопие

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 193

Гърция сваля цените на над 2000 стоки

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 193

ЕС включи пчелите в застрашените видове

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 193

Германия с нов закон за военната служба

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 193

Позиция на ИБ на БСП

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 193

Кой разочарова Тръмп?

автор:Юри Михалков

visibility 139

/ брой: 193

Отборче

автор:Владимир Николов

visibility 123

/ брой: 193

Поскъпването на златото бие инфлацията 2 поредни години

visibility 160

/ брой: 193

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ