13 Декември 2025събота14:56 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

За пенсионната система

/ брой: 77

visibility 17847

Димитър Манолов

Вдигането на пенсионната възраст е червената линия, която не бива да бъде прекрачвана. Има и 40 години изискуем стаж, което е някакъв ужас. В България масовата възраст за пенсиониране вече стана 67 г., защото не достига осигурителен стаж. Нашата система е достатъчно рестриктивна, за да бъде допълнително натоварвана.
Със задачата трябва да се ангажират МТСП, Министерството на финансите, НОИ, Комисията за финансов надзор и НАП. Такъв проект на решение вече е внесен в Народното събрание от депутати от трите управляващи партии, начело с председателя на парламентарната социална комисия Деница Сачева.
Най-важно е освобождаването на пенсионната ни система от плащанията, които не са покрити с осигурителни вноски - т.нар. пенсии, несвързани с трудова дейност. Там трябва да се прегледат много неща...
Определянето на адекватен размер на осигурителните вноски също е важен момент - това е най-късият път за балансиране на системата. Нека припомня, че през 2000 година пенсионната система имаше собствен резерв в размер на едно изплащане на пенсии месечно, а сега е на дефицит.
Важно е също вторият стълб да допълва първия. Вторият стълб у нас беше създаден по начин, който не съществува вече никъде в света. Много от държавите, които го въведоха, вече се отказаха. Но щетите, ако сега се откажем, може да бъдат и по-големи. Нещата трябва да бъдат балансирани. Вторият стълб няма да спаси тези хора, които биха пострадали заради промененото демографско съотношение.
Разходопокривната система е най-доброто нещо, измислено досега. Затова трите механизъма трябва да вървят в баланс.
Има обаче несъответствие между осигурителната вноска и реално получавания доход сред част от обществото. Проблем е, че осигурителната вноска върху минимална работна заплата не корелира с минималната пенсия. Не се прави връзка между осигурителен принос и пенсия. Двата фактора трябва да се движат едновременно.
Идеята за мултифондове е пореден подарък на частните пенсионни фондове. Това ще ги освободи от всякаква отговорност по отношение на резултата от тяхното управление.

Пред БНР

Онлайн банкирането спира заради еврото за няколко дни

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 234

Ново разписание на влаковете влиза в сила от неделя

автор:Дума

visibility 628

/ брой: 234

Барове на плажа - само до 2% от площта му

автор:Дума

visibility 663

/ брой: 234

Сърбия иска горива от България и Румъния

автор:Дума

visibility 930

/ брой: 234

Гръцките фермери удължават блокадите

автор:Дума

visibility 996

/ брой: 234

САЩ притискат Киев, ЕС е на негова страна

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 234

Сретен Йосич излезе от затвора

автор:Дума

visibility 758

/ брой: 234

Хлъзгави метафори

автор:Чавдар Найденов

visibility 1428

/ брой: 234

Пак ли куц избор

автор:Юри Михалков

visibility 1114

/ брой: 234

За "младежката енергия" и налапаната въдица

visibility 684

/ брой: 234

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ