27 Януари 2026вторник07:22 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Атанас Зафиров:

Не съм отстъпил нито на сантиметър от обещанията си

БСП показа самочувствие, че може да управлява, да излъчи кадри за най-важните постове в държавата, заяви председателят на НС на БСП

/ брой: 15

автор:Дума

visibility 1529

„Благодаря за подкрепата, която получих от вас на Конгреса преди година. Искам да ви уверя, че не съм отстъпил нито на сантиметър от това, което ви обещах тогава“. Това заяви председателят на НС на БСП Атанас Зафиров на среща с членове и симпатизанти на левицата в Хасково. 
Той припомни, че един от поетите ангажименти е бил да се положат всички усилия за спасяването на партията. „Намирахме се в много тежко състояние - организационно, финансово - с огромни милионни задължения. Имаше риск да загубим всичката наша собственост, която беше ипотекирана в банки заради огромни кредити, задължения към НАП и други институции. Телевизията ни беше фалирала. Вестникът ни беше фалирал. Бяхме в пълна международна изолация и на Изток, и на Запад, в пълна вътрешнополитическа изолация. Никой не виждаше в БСП партньор и не искаше да работи с нас. На практика се бяхме скарали с всички“, обясни председателят на БСП. Не на последно място той посочи и упоритостта партията да е във вечна опозиция, довела я до пета политическа сила и до загуба на близо милион избиратели.
„Последната година БСП показа самочувствие, че може да управлява, да излъчи кадри за най-важните постове в държавата - председател на Народното събрание, вицепремиер, възлови министри, председатели на парламентарни комисии, членове на регулаторни органи“, обясни той. По думите му в управлението е постигнато много - спасени са близо пет милиарда лева по Плана за възстановяване и устойчивост, повишени са доходите на много граждани и са стартирани ключови инфраструктурни проекти, включително магистрала „Струма“, които са били забавяни с години. „Всичко това за не повече от 10 месеца, а не за цял управленски мандат. От сто точки, с които излязохме на изборите, сме изпълнили 36, и то като партия с 19 народни представители. Това са фактите“, подчерта Зафиров.
Той допълни, че решенията за участие в управлението са били колективни - взети от Националния съвет и потвърдени от Конгреса.„Не казвам че са били лесни решенията, не казвам, че в партията не е имало и друго становище. Много добре съм чувал и чувам всички тези становища. Но надделя мнението за участие в съвместното управление“, уточни председателят на лявата коалиция. По думите му целите зад това решение са били две. „Първата беше държавническа, да си спасим държавата от безкрайната спирала от избори, от катаклизмите в икономиката, плачевното състояние на общините и липсата на бюджети, безкрайната несигурност в обществото, от пълната апатия и униние, които водеха до все по-пълна демотивация за гласуване“, каза още той.
Според него втората цел е била спасяването на партията, защото смисълът на всяка партия е участие в управлението на страната, с цел реализиране на политическите й идеи и изпълнение на поетите към избирателите ангажименти.
Заместник-председателят на БСП Калоян Паргов заяви, че левицата има пред себе си три пътя. „Първият е всеки сам да се оправя в тази ситуация, както може. Вторият е да отидем на Конгрес със съзнанието, че ще се разделим допълнително, точно преди изборите, и ще влошим ситуацията, в която се намираме. Третият е да осъзнаем политическия капитал, с който разполагаме - историята на БСП,  лявата коалиция, която имаме, и обединението около Илияна Йотова, която предстои да оглави президентската институция. Само обединени можем да преодолеем непреодолимите на пръв поглед препятствия, пред които сме изправени”, каза още той.

Внасяме 9 пъти повече зеленчуци, отколкото изнасяме

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 16

Искат по-висок бюджет за снегопочистване в планинските общини

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 16

КЗК проверява мегасделка в млечния сектор от 2023 г.

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 16

Чейндж бюрата вече нямат право да сменят левове за евро

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 16

Хавана обяви военна готовност

автор:Дума

visibility 709

/ брой: 16

Косово проверява за манипулации на вота

автор:Дума

visibility 545

/ брой: 16

Студ и сняг сковаха Испания и САЩ

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 16

Накратко

автор:Дума

visibility 839

/ брой: 16

Не са им в сценария

visibility 839

/ брой: 16

Сами сме си виновни

visibility 758

/ брой: 16

Какви 2 евро и 56 цента?

visibility 839

/ брой: 16

Тръмп хвърли Европа пред избор

автор:Юри Михалков

visibility 928

/ брой: 16

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ