09 Октомври 2025четвъртък11:46 ч.

Нотариуси разкриха 286 хил. длъжници на НАП

/ брой: 113

автор:Дума

visibility 9589

За една година нотариуси и съдии по вписванията са установили над 286 хиляди длъжници към хазната при продажба на коли и имоти. Сделките са изповядани, едва след като длъжниците са погасили просрочените задължения, при което са събрани над 260 млн. лв., съобщиха от НАП.
От приходната агенция напомнят, че преди продажба на недвижими имоти или моторни превозни средства собствениците им трябва да направят проверка дали имат задължения към НАП. Причината е влязла в сила през май 2024 г. промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, с която нотариусите, съдиите по вписванията и съответните длъжностни лица са задължени да извършат проверка в приходната агенция за задължения на продавачи на недвижими имоти или моторни превозни средства, както и на лица, ипотекирали имущество, или залогодатели. Ако установят такива задължения, те не могат да изповядат сделката преди плащането на дълга. В случай, че поради финансови затруднения задълженията не могат да се погасят предварително, има възможност те да се заплатят от купувача с продажната цена.
За по-малко от година нотариусите, съдиите по вписванията и длъжностни лица са направили над 1,6 милиона справки в НАП за непогасени задължения при прехвърляне на вещни права, при вписване на ипотека или особен залог върху недвижим имот и при прехвърляне на собственост на моторно превозно средство. При 286 329 от проверените лица са установени задължения към момента на справката, което е близо 17,5% от случаите.

Полиция влезе в Община Несебър, РДНСК и РИОСВ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 188

Терзиев призна, че общината не може да се справи с боклука

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 188

НОИ пуска единен портал за е-услуги

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 188

4,09 евро ще струва еднодневната винетка

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 188

Такситата в София пак искат по-високи тарифи

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 188

Финансовият министър: Българите не обедняват

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 188

За първи път в историята: над 4005 долара за тройунция злато

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 188

Владимир Путин: Украинската армия отстъпва по целия фронт

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 188

"Форийн афеърс": Калас е повече полицай, отколкото дипломат

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 188

Молдовски либерал критикува изборите в страната

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 188

В Турция тестват за дрога артисти

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 188

Десница без мозък

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 188

Терзиев си прави евтин пиар

visibility 0

/ брой: 188

С мисъл за народа

автор:Таня Глухчева

visibility 1

/ брой: 188

Възможно ли е Европа отново да стане силна?

автор:Панко Анчев

visibility 0

/ брой: 188

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ