02 Юли 2025сряда22:19 ч.

Кристиан Вигенин: Членството в еврозоната не е самоцел, а средство българските граждани да живеят по-добре

автор:Дума

visibility 6214

„Членството в еврозоната не е самоцел, а средство да бъдем модерна и развита страна, да живеят българските граждани по-добре. Същото се отнася и до членството в Европейския съюз - това е също средство да се развиваме по-бързо и по-успешно. Не е въпросът – за дни да спечелиш от тотото, а резултат от усилия, за да постигнеш цел. Ако трябва да сме честни, членството в ЕС ни е донесло много повече ползи, отколкото вреди, както се опитват да внушават някои хора.“ Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент и член на ИБ на БСП Кристиан Вигенин пред БНТ. Той смята, че въпреки нагнетеното напрежение, светът няма да се срути върху нас на 1 януари 2026 година. „Когато си тръгнал в една посока, не може на всяко кръстовище да се озърташ наляво-надясно“ – така метафорично коментира процесите по приемането на еврото Вигенин.

„С уважение приемам скептицизма на хората по отношение на еврото. След като има страхове, те трябва да се адресират адекватно. Ние, от БСП, настоявахме и настояваме да има сериозни мерки за борба  срещу спекулата. Даже предлагахме закон. Необходимо е да превърнем влизането в еврозоната във възможност. Но е необходимо на първо място да успокоим обстановката и държавата да предприеме адекватните стъпки, за да има предварителни гаранции за прехода от лев към евро“, каза Кристиан Вигенин. Той уточни, че  БСП в нито един момент не се обявявала срещу въвеждането на еврото и това е записано във всички партийни документи, като е уточнено – когото страната е готова за това. Членът на ИБ на БСП и евродепутат отбеляза, че конвергентните доклади за потвърдили тази готовност, въпросът сега е институциите да си свършат работата по контрола върху евентуална спекула и ясната разяснителната кампания.

По темата за отложения доклад в Европарламента за напредъка на Република Северна Македония за членство в ЕС, Кристиан Вигенин акцентира, че реакцията на всички български евродепутати е била остра, защото са възникнали основателни съмнения за предварително съгласуване на текстовете с македонската страна. Добави като аргумент самото признание на македонския премиер, който каза, че 10 месеца са работили да постигнат тези формулировки. „Има основания да се смята, че македонските власти бяха информирани за текстове в неприет доклад, съгласуване, което е проблемно. Има текстове които недобронамерено се интерпретират от македонската страна и беше необходимо да вземем мерки те да бъдат променени. Не трябва докладите на Европарламента да стават инструменти на което и да е правителство. Отлагането ще даде възможност да поправим това“, коментира евродепутатът. 

Вигенин обърна внимание, че е голям капан да се поставя въпросът в рамката на двустранен: „Той отдавна не е двустранен, тъй като защитата на правата на човека е европейски принцип, изпълнението на ангажиментите за членство в ЕС не са двустранен въпрос.“

Токът и парното поскъпват по-малко от очакваното

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 119

Печалбата на банките стигна 1,6 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 119

Дефицитът в бюджета надхвърля 2,6 млрд. лева

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 119

ЕП с най-лоша оценка за Северна Македония

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 119

Режат бонусите за опасен труд в Румъния

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 119

Русия превзе изцяло Луганска област

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 119

Безумия

автор:Александър Симов

visibility 488

/ брой: 119

Пагубен модел

visibility 502

/ брой: 119

Да възстановим честния вътрешнопартиен диалог

visibility 477

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ