16 Август 2025събота05:27 ч.

Ефектът на доминото

/ брой: 92

автор:Аида Паникян

visibility 11787

Мразя да казвам: "Казах ли ти?", но често си го мисля. Както преди дни ДУМА прогнозира, стачката на столичния наземен транспорт ще предизвика ефекта на доминото. Сравненията между заплатите в различните сектори не са добро начало за преговори. Неподготвеният учител и лошият педагог ще осакатят поколения. Припадналият зад волана шофьор или ватман може да вкара в болница и дори да утрепе десетки хора. Полицаят, който не е заловил престъпник, не си върши работата. Некачествената работа на елтехника може да опожари цял вход на жилищен блок и да осакати мнозина. Може да бъдат изброени всички професии, които биха поставили под заплаха националната сигурност, ако служителите не са доволни от условията на труд и от възнагражденията си. У нас протестите за по-високи заплати са нещо обичайно - и предизборно, и следизборно. Те са донякъде на принципа "ако бебето не плаче, не получава храна". Властта се сеща за учители, за полицаи, пожарникари, за водачи на МПС, миньори, за медицински специалисти, само когато те надигнат глас, и хуква да "гаси огъня" с по 10-15 или 30 милиона лева. После историята се повтаря.
Защо ли?
Навярно защото изначално е сбъркан начинът за определяне на възнагражденията на работещите в държавно предприятие или учреждение. А всеки протест напомня на работещите в другите сектори, че и те искат достойно да са заплатени, защото знаят какво следва от некачествената им работа.
Навярно едно от решенията са колективните трудови договори по браншове, съпроводени със строгост в изпълнението, а не с пожелателен характер. Да, по тази точка са необходими сериозни усилия от синдикатите. Защото профсъюзите, които просто организираха стачки на недоволните, яхвайки вълната на недоволството, останаха в началото на ХХ в. Тук е необходима и власт, която осъзнава сериозността на ситуацията, а не власт, която подхвърля някакви пари, без да държи сметка дали те отиват у работещите, или в джоба на директора и секретарката му, и изисква по-добро качество на работа. И в този ред на мисли, последният КТД в здравеопазването е от 2022 г., защото миналата година работодателите от бранша саботираха сключването на нов и минаха между капките заради въртележките на правителства.
Преди дни отново се прокрадна идеята за увеличаване на здравната осигуровка. И пак преди дни подрастващите оцениха грижата за детското здраве със "Среден 3,14". Дали има ученик, получил 3,14, който вярва, че се е представил отлично на изпита? И защо да се вдига здравната осигуровка, като пациентът доплаща почти половината от лечението си?
Националната статистика отчете, че през първото тримесечие на годината разходите за здравеопазване на човек от домакинство са се увеличили с над 8% за година - от 169 на 182 лв.
Очакваната продължителност на живота в ЕС е 81,4 години. У нас била скочила на 75,6 години.
В България смъртността остава най-високата в ЕС.
Властта продължава да бърка в носа си и да "мисли" с какви пари да реимбурсира биомаркерите, които в дългосрочен план биха спестили немалко пари на данъкоплатците и здравноосигурените, а смъртността би паднала. Е, за това е необходимо човек да е посещавал часовете по аритметика. Но къде по-лесно е години наред да не плащаш заслуженото и после да подхвърлиш едни милиончета като прах в очите.

Показаха за първи път българската монета от 1 евро

автор:Дума

visibility 3045

/ брой: 151

Несъбраните пари в бюджета могат да стигнат 8 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 3066

/ брой: 151

Икономиката с ръст от 3.1%

автор:Дума

visibility 2977

/ брой: 151

Тръмп и Путин със среща на четири очи

автор:Дума

visibility 2940

/ брой: 151

Съединените щати спират чуждестранните помощи

автор:Дума

visibility 3030

/ брой: 151

Светът остава разделен за пластмасата

автор:Дума

visibility 3529

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 3111

/ брой: 151

Геополитическо воайорство

автор:Александър Симов

visibility 3256

/ брой: 151

Вода газим, жадни ходим

visibility 3324

/ брой: 151

Срещите Москва - Вашингтон - со кротце и с повече кьотек

visibility 3074

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ