Доц. Киселова: Опозицията злоупотреби с вота на недоверие
Вносителите сами не вярват на мотивите си, заяви председателят на НС
/ брой: 117
Внасянето на вот на недоверие след края на работния ден показва само опит за злоупотреба с процедурата. Това коментира пред журналисти председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова по повод внесеното късно в петък искане от „Възраждане“, подкрепено с подписите на депутати от „Величие“ и МЕЧ, заради "провал в сферата на фискалната политика и еврозоната".
„Друг път дават много интервюта. Сега го направиха много тихомълком, което показва, че те самите не вярват в аргументите и мотивите, които са извели в искането си“, коментира доц Киселова. Очакванията й са дебатите по темата да се проведат тази седмица. Според председателя на парламента, тъй като темата, по която се иска вот на недоверие, има пряка връзка с влизането на страната в еврозоната, вотът няма да успее.
"Всяка седмица се приема поне по един закон, свързан с отблокирането на парите за второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Всички проекти, които са внесени в Народното събрание, се стараем в сравнително бързи темпове да бъдат приети. В петък направихме промени в Гражданския процесуален кодекс, които са свързани с прилагането на медиацията, и това е част от тези закони, които трябва да бъдат приети. Така че всяка седмица се гласува поне по един закон, който е в тази връзка“, обясни доц. Киселова. Тя изрази надежда, че правителството ще успее да представи и други законопроекти, които са необходими, за да може България да получи дължимите й пари по НПВ.
Доц.Киселова обяви, че доверието към НС се покачва. Въпреки всички дрязги, които понякога са повече обект на внимание, отколкото многото работа, която успяваме да свършим, се надявам, че ще се повиши доверието в Народното събрание още повече, посочи тя.
"Въпросът за спазването на условията за приемането на РС Македония в ЕС е между ЕС и нея, а не с България. Условията за приемането на нашата съседка не са български, а са част от споразумението, което Скопие е сключило с ЕС през 2022 г. Усилията на всички, които твърдят, че това са двустранни отношения, са просто политическа интрига“, коментира ситуацията със западната ни съседка доц. Киселова. Тя припомни, че НС е приело единодушно на 30 май решение по отношение на българската позиция за РС Македония. "България няма абсолютно никакви претенции към Скопие под каквато и да е било форма, освен да се спазва Договорът за приятелство и добросъседство от 2018 г. и ангажиментите от европейския консенсус от 2022 г.", категорична е доц. Киселова.