
Православен календар
Църквата почита на 9 май Пренасяне мощите на св. Николай Мирликийски Чудотворец. Събор на св. Новоселски мъченици. Св. пророк Исая. Св. мъченик Христофор
/ брой: 82
Светите мощи на св. Николай били пренесени от град Мира в Бари
Свети Николай, архиепископ на град Мира в Ликия (Мала Азия), е починал на 6 декември 342 г. и светите му мощи се пазели там до 1087 г. През времето на византийския император Алексий I Комнин (1081-1118 г.) мощите на свети Николай били пренесени от гр. Мира в гр. Бари, център на южноиталианската област Апулия. Там живеело многобройно гръцко население. Светите мощи били тържествено посрещнати от епископи, свещеници и възторжения народ на 9 май 1087 г., откогато е установен днешният празник, наричан у нас "летен свети Никола".
Още от 1077 г. град Мира бил завладян от селджукските турци. Броят и благочестието на християните в този град много намалели. По същото време светителят Николай заповядал в съновидение на един благочестив свещеник от Бари да пренесе мощите му в своя град. Избрани мъже се отправили в три кораба за Мала Азия. На около два километра от тогавашния град Мира се намирала църквата, в която се покоили благодатните мощи на великия светител. След преговори с местните християни, с благоговейна радост мощите били натоварени на един от корабите, а с тях заминали за Бари и двама от иноците при храма в Мира.
През същата 1087 г. започнал строежът на прочутия храм на светителя Николай и бил завършен в 1139 г. Бари се превърнал в любим поклоннически град за християните от всички страни.
Исая пророчествал в продължение на 60 години
Св. пророк Исая, син Амосов, произлизал от рода на юдейските царе и пророчествал във втората половина на VІІІ век преди Христа. Бил женен и имал деца. Сред развратения народ той живеел свято, спазвал строго закона Господен и угаждал на Бога, Който му се явил в чудесно видение и му заповядал да възвести Неговата воля на юдейския народ. В храма той видял Господа в слава, да седи на висок престол и окръжен от шестокрили серафими, които славели Неговото величие и Му пеели хвалебна песен. Оттогава Исая встъпил в пророческо служение.
Исая пророчествал в продължение на 60 години. Преданието говори, че умрял на 126 години, при цар Манасия, който се разгневил на пророка, загдето изобличавал пороците му, и заповядал да го прережат с дървен трион. Благочестиви люде погребали тялото му близо до Силоамския поток, който се явил по негова молитва. Това станало около 675 г. преди Рождество Христово.
Свети мъченик Христофор пострадал по време на Седмото гонене над християните, предприето от император Декий.
Той е много известен мъченик, почитан е и от Източната, и от Западната Църква. След жестоки мъчения светецът бил обезглавен в Ликия, Мала Азия, ок.249 г.
Според свидетелствата на свети Амбросий, по време на мъченията над свети Христофор станали много чудеса и чрез мъченичеството си спечелил 48 000 последователи на християнството. Светецът бил причислен от Западната Църква към числото на 14-те скоропомощници при различни беди.
Мощите на свети Христофор били пренесени от Ликия в испанския град Толедо, а след това - във френския манастир Сен Дени. Част от тях се съхраняват в римската катедрала "Свети Петър".