24 Юни 2025вторник12:49 ч.

Снимка БТА

Собственикът на "домовете на ужасите" в село Ягода остава в ареста

Отговорните за това чудовищно престъпление трябва да получат цялата строгост на закона, така че то никога повече да не се повтаря, заяви Атанас Зафиров

/ брой: 111

автор:Дума

visibility 8312

Окръжният съд в Стара Загора потвърди най-тежката мярка за неотклонение - „задържане под стража“, спрямо 62-годишния Валентин Желев, сочен за собственик на двата нелегални дома за възрастни хора в мъглижкото село Ягода. Потвърдено беше и оставането в ареста на медицинската сестра Динка Ангелова, която е работила в нелегалните хосписи. Те са от шестимата обвиняеми, срещу които са повдигнати обвинения за противозаконно лишаване от свобода на хора, причиняване на телесни повреди и неполагане на грижи за възрастните хора. Магистратите обосноваха своето решение с това, че в хода на досъдебното производство са събрани достатъчно доказателства, включително и показания на лица, пребиваващи в двата обекта. Ако бъде наложена по-лека мярка за неотклонение, Желев може да окаже въздействие върху пострадали или свидетели, смята съдът.
Спрямо другите двама обвиняеми - мъже на 36 и 37 г., Димитър Димитров и Марин Желев, които по документи се водят управители на дружеството, но пред съда заявиха, че не са упражнявали фактически тази дейност, съдът наложи мярка „парична гаранция“ на стойност по 3000 лева, а на Господинка Станчева, която е била хигиенистка, 1000 лева.
Съдът постанови освобождаване без никаква наложена мярка на Севдалина Лазарова, която е била санитарка.
Решението на съда беше коментирано от вицепремиера и председател на НС на БСП Атанас Зафиров. „Отговорните за това чудовищно престъпление трябва да получат цялата строгост на закона, така че никога повече това да не се повтаря. У мен все пак остава едно усещане и огорчение, че през всичките тези години, когато това се е случвало, някой просто си е затварял очите и е много важно да разберем кои са тези институции, които са допуснали това безобразие да се случва пред очите ни“, коментира той. Зафиров сподели, че е отказал да повярва на очите си, когато е разбрал и видял случая в Ягода. „Де факто там през ден е умирал човек и някой е подписвал тези смъртни актове. Някой е бил свидетел на това, което се случва в продължение на много години. Аз вярвам в нашата правосъдна система и вярвам, че истината ще се разкрие докрай“, посочи Атанас Зафиров и увери, че държавата в лицето на целия Министерски съвет ще създаде всички предпоставки истината да стигне до хората.
"Проверките на домовете за възрастни хора продължават. Ще стигнем до края и няма да оставим и един подобен нелегален дом", увери  социалният министър Борислав Гуцанов в Благоевград, където даде началото на реновирането на Дома за стари хора „Света Петка“ за 5,5 млн. лв. Той съобщи, че идната седмица ще има среща с Националното сдружение на общините в България, за да се установи каква е наличната база, която не е необходима, но би могла да се използва в хосписи. 
Предложението на Здравната каза близките на настанени в социални домове да имат достъп до медицинската им информация е правилно, смята Гуцанов. "Дано проверките, който предизвикахме с министър Георги Георгиев, да покажат на роднините на тези възрастни хора, че трябва да се интересуват от тях и от това как преминава есента на живота им. Това, с което се сблъскахме, повдига и много морални въпроси", каза социалният министър.

Кметове и съветници напускат ПП

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 113

Градският транспорт пак ще протестира

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 113

Държавата ще дава ваучери на уязвими домакинства

автор:Дума

visibility 166

/ брой: 113

България осигурена с петрол и газ

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 113

Нотариуси разкриха 286 хил. длъжници на НАП

автор:Дума

visibility 146

/ брой: 113

36% от българите планират почивка в чужбина

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 113

2025 ще бъде година на скъпите плодове

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 113

Иран предупреди приятелите на САЩ

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 113

НАТО договори 5% от БВП разходи за отбрана

автор:Дума

visibility 141

/ брой: 113

25 жертви на атентат в православен храм

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 113

Накратко

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 113

Подай ми Парите

автор:Александър Симов

visibility 144

/ брой: 113

Мир без изключения

visibility 141

/ брой: 113

Въглищата си отиват, но какво идва след тях?

visibility 182

/ брой: 113

Иде ли краят на вечния длъжник

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ