17 Юни 2025вторник14:01 ч.

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

Евроексперти ще помагат на Румъния за наводнената солна мина

/ брой: 100

автор:Дума

visibility 6457

ЕС вероятно ще предложи отсрочка на румънското правителство за въвеждането на потенциални наказателни мерки заради прекомерния бюджетен дефицит, информира агенция "Блумбърг". Еврокомисията ще даде на Букурещ известно време, преди да предприеме стъпки за спиране на еврофондовете, твърдят запознати. Вместо да инициира незабавно санкции или да спре фондовете, ЕК ще публикува днес доклад за напредъка, който ще даде на Букурещ допълнително време, за да изготви план с фискални мерки. Комисията се надява северната ни съседка да представи в скоро време надеждна стратегия за намаляване на бюджетните дисбаланси.
Румъния се сблъсква с най-високия бюджетен дефицит в ЕС, а усилията за финансово възстановяване бяха затруднени от продължителната политическа криза, предизвикана след анулирането на президентските избори през 2024 г.
Новоизбраният президент Никушор Дан призна, че Румъния няма да успее да постигне целта си за намаляване на дефицита на 7% от БВП през 2025 г., както се ангажира в договорен с Брюксел седемгодишен план.
Страната се намира в процедура на прекомерен дефицит от 2020 г., като според данни на "Евростат" от април 2025 г. в края на м.г. дефицитът е достигнал 9,3% от БВП. Еврокомисията прогнозира, че дефицитът ще достигне 8,6% през тази година и 8,4% през следващата.
Експерти от Испания, Нидерландия, Германия и Унгария ще пристигнат тези дни в Румъния, за да направят оценка на ситуацията в солната мина Прайд, която пострада от наводнения в края на май. Евроекспертите ще помогнат на румънските специалисти да намерят най-добрите решения за спасяването на мината.
Междувременно много хора се събраха пред правителството в Букурещ на протест след убийството на 23-годишна бременна жена в неделя. Теодора Марку бе застреляна на улицата около 19 ч., пред очите на 3-годишната си дъщеричка, от бившия си приятел - 49-годишния Роберт Лупу, който впоследствие се самоуби.

Тръмп спрял Нетаняху да убие лидера на Иран

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 108

Лекарства по домовете за тежко болни гърци

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 108

САЩ се дистанцират от диалога Сърбия - Косово

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 108

Накратко

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 108

Катастрофа

автор:Александър Симов

visibility 288

/ брой: 108

Три края пред наркозависимите

visibility 301

/ брой: 108

Верният път е да помогнем на производителя

visibility 314

/ брой: 108

България излиза от аварийния режим на управление

visibility 312

/ брой: 108

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ