23 Ноември 2025неделя22:34 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Няколко думи

Страшна смешка

/ брой: 111

автор:Мая Йовановска

visibility 15701

След излизането на прословутите доклади на Еврокомисията и Европейската централна банка за това годни ли сме за еврозоната, започна честичко да се споменава иначе почти забравената дума спекула. Тя се прокрадна в говоренето на политици, различни висши чиновници и всякакви специалисти, че и пишман експерти, покрай опасенията за възможна инфлация след въвеждане на еврото, което засега се очаква да бъде от януари догодина.
В началото на месеца редица регулатори - Националната агенция за приходите, Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията, обявиха проверки по магазините. Тогава представителите на трите ведомства бяха категорични, че ще са безпощадни към всяко необосновано покачване на цените.
Суровите данни на данъчните показвали, че всички стоки и продукти от малката потребителска кошница - вода, хляб, месо, сирене, яйца, кисело и прясно мляко, и т.н., са поскъпнали в последните две седмици. Повишенията започват от 5% и стигат до 40%, оповести шефът на данъчните Румен Спецов. Сега ще се изяснява основателни ли са тези поскъпвания, произтичат ли от повишаване на доставните цени на стоките и т.н.
Връщам се към думата спекула, защото и Спецов я споменава.
Спекулата се определя като нечестна търговия за бързо забогатяване, основано на препродажба, разлика в цените, дефицит на стоки и др. У нас години наред тази дума не се и споменаваше. Защото "пазарът е свободен", а "свободният пазар регулира търговците чрез конкуренцията между тях". Дали!?
Някъде в зората на демокрацията, по време на правителството на Иван Костов, беше отменен Законът за борба със спекулата. Преди това за спекула, освен административна, имаше и наказателна отговорност. След премахването на този закон, може и да греша, но из нашите нормативни документи няма и ред по темата спекула. Имаше през годините опити за нормативно уреждане на това понятие, но нищо повече. Така излиза, че всяка заплаха срещу спекулантите е просто една страшна смешка.
Един бивш главен прокурор в началото на КОВИД-кризата, когато започнаха да летят в небесата всякакви цени на тестове, лекарства и принадлежности, необходими за справяне със заразата, се обяви за враг на спекулата и обеща да има наказани. Но до реален резултат не се стигна. Парата изначално беше предназначена само и единствено за свирката. И за снимката по телевизорите.
Не ми се ще да правя каквато и да е аналогия и се надявам обявената готовност от регулатори и контролни органи сега да възпре всякакви опити за спекула. Но, ако законите ни не са достатъчно ефективни срещу това явление, е крайно време да си признаем тази грешка и изпълнителната и законодателната власт да я поправят.
Защото не въвеждането на еврото ще напомпа цените, а неможенето ни да се справим с опитите за спекула, каквито има навсякъде.

Държавата си търси пълните такси за летище София

автор:Дума

visibility 14554

/ брой: 219

Предлагат нови правила при продажба и регистрация на кола

автор:Дума

visibility 11924

/ брой: 219

Отлагат с 6 месеца по-високите такси на БАБХ

автор:Дума

visibility 11711

/ брой: 219

Европа прие на нож плана за Украйна

автор:Дума

visibility 12140

/ брой: 219

Румъния е удвоила вноса от Русия

автор:Дума

visibility 12317

/ брой: 219

България вече страда от климатичните промени

автор:Дума

visibility 11873

/ брой: 219

Откриха Паметник на Васил Левски в Италия

автор:Дума

visibility 11890

/ брой: 219

Великият

автор:Александър Симов

visibility 8972

/ брой: 219

Квалификациите за Мондиал 2026

автор:Дума

visibility 12897

/ брой: 219

Молекулна политика

автор:Юри Михалков

visibility 5794

/ брой: 219

Капитулация за Киев и безпрецедентен контрол за Русия

автор:Дума

visibility 13695

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ