03 Юли 2025четвъртък09:23 ч.

ПЕС приветства присъединяването на България към еврозоната

автор:Дума

visibility 5945

Партията на европейските социалисти приветства доклада, публикуван днес от Европейската комисия и Европейската централна банка, с който официално се приема кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната през следващата година. Това е основна стъпка в интеграцията на България в европейския проект, тъй като страната ще стане 21-вата държава членка на ЕС, която приема общата валута.

Президентът на ПЕС, Стефан Льовен, заяви:

„Днешният ден бележи нова глава в българската история, тъй като страната прави следващата стъпка към по-пълна интеграция в европейското семейство чрез официалното приемане на еврото от януари 2026 г. С приемането на еврото България ще участва в процеса на вземане на решения в ЕЦБ и ще има по-голямо влияние върху формирането на бъдещето на своите граждани на европейската сцена. Този ден нямаше да бъде възможен без неуморните усилия на нашата членка — Българската социалистическа партия, която твърдо подкрепяше интеграцията на България в еврозоната.“

Българската социалистическа партия (БСП) прие официалната си позиция, че България трябва да се присъедини към еврозоната, на своя Конгрес през 2017 г. и я защитава оттогава, въпреки сериозната съпротива от страна на крайнодесните и популистите в страната.

ПЕС вече поздрави партията и нейния лидер Атанас Зафиров, който е и заместник министър-председател в настоящото проевропейско правителство на България, за смелите усилия за осъществяване на този ден и за изпълнението на този дългосрочен ангажимент.

Токът и парното поскъпват по-малко от очакваното

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 119

Печалбата на банките стигна 1,6 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 119

Дефицитът в бюджета надхвърля 2,6 млрд. лева

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 119

ЕП с най-лоша оценка за Северна Македония

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 119

Режат бонусите за опасен труд в Румъния

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 119

Русия превзе изцяло Луганска област

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 119

Безумия

автор:Александър Симов

visibility 488

/ брой: 119

Пагубен модел

visibility 502

/ брой: 119

Да възстановим честния вътрешнопартиен диалог

visibility 477

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ