07 Юли 2025понеделник19:53 ч.

Пагубен модел

/ брой: 119

visibility 8690

Георги Вулджев

В момента тихомълком без много коментари в медиите се прави опит да се прокара промяна в трудовото законодателство, която да позволи до 50% от работниците на една фирма да са лица от "трети държави". Това означава лица извън ЕС.
Допреди само няколко години ограничението беше 10%, след това се вдигна на 20% за големи предприятия и 35% за малки. Сега пак се иска вдигане. С тези темпове до 2030 г. ще е позволено до 100% от работниците да са от трети страни. 
За такива промени най-много бутат най-нископлатените сектори у нас, като най-гръмогласни са от туристическия бранш, но също и от строителния. Голям натиск в тази посока има от Българската стопанска камара, според които стопанско развитие в България явно е невъзможно без хронично подбиване на цената на труда. Транспортният министър Гроздан Караджов вече натиска за въпросните промени отвътре в настоящото правителство.
Работодателите и техните представители обикновено се оправдават с демографската криза заради която се налага внос от чужбина. Но както наскоро отбелязах, в данните за пазара на труда си личи, че има много неизползван ресурс вътре в страната, който остава икономически неактивен. В младежка възраст (15-29 г.) има поне около 150 000 души, да не говорим за огромния ресурс от български работници в чужбина (милиони).
Ако работодателите в сектори като туризма или строителството не могат да намерят работна ръка, това е основно, защото не искат да плащат достойни заплати и да предложат добри условия на труд. България остава на последно място по заплащане в ЕС, а именно в сектори като строителството, туризма и търговията на дребно. 
По данни на Евростат разходите за труд в тези сектори са максимум 1/3 от средното за ЕС. Същевременно, знаете ли какво е ценовото равнище в България спрямо средното за ЕС? То е 60%, отново по данни от Евростат. Тоест, измерено в реална покупателна способност, работещ в тези сектори е приблизително двойно по-беден от средното за ЕС. Е, чудете се после защо никой не иска да работи. 
За местните работодатели пък сметката е обратната - за тях е двойно по-евтино, защото купуват труд при разход 1/3 от средния за ЕС, а продават при цени, които са 2/3 от средното. Съответно има и потенциал за двойно по-големи маржове при равни други условия. Но това, което за някои бизнесмени може и да е манна небесна, за България като държава е напълно пагубен икономически модел. 
Ако ценовото равнище постоянно изпреварва доходите, то икономическо развитие на практика не се случва. Реалната конвергенция със средния за Европа стандарт се бави до безкрай, защото сакън да не удари по маржа на някой роден "бизнесмен". И затова работещите българи не спират да мигрират на Запад. Ако България не конвергира с по-развитата част от Европа, те сами ще го направят - използвайки краката си. 
Би трябвало да е очевидно колко пагубно е това за страната ни в дългосрочен план.

Фейсбук

Пускат нови 17 км от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 778

/ брой: 122

България е увеличила с 2500% износа на ток

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 122

Едва 4% от българите предпочитат да пътуват с влак

автор:Дума

visibility 1164

/ брой: 122

Евтиният самолетен билет е примамка

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 122

ЕС започва спешно складиране на минерали

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 122

Гръцки митничари арестувани за рекет

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 122

Без телефони в час учениците са "в час"

автор:Дума

visibility 1081

/ брой: 122

Накратко

автор:Дума

visibility 1012

/ брой: 122

Одисеята БДЖ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1042

/ брой: 122

Войната като доминираща тенденция

visibility 986

/ брой: 122

Накъде след еврозоната?

автор:Димитър Събев

visibility 973

/ брой: 122

БСП се върна към своите корени

автор:Александър Симов

visibility 1023

/ брой: 122

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ