28 Януари 2026сряда00:37 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Тръмп е убеден:

Европа ще се съгласи за Гренландия

Брюксел заплаши САЩ със "силен отговор"

/ брой: 13

автор:Дума

visibility 2141

Според Доналд Тръмп европейските лидери "няма да се съпротивляват много" на опитите му да купи Гренландия. "Не мисля, че ще се съпротивляват много. Трябва да я имаме. Те трябва да го направят", заяви той пред репортери в отговор на журналистически въпрос. Според американския президент Дания, от която арктическият остров е част, не е в състояние да гарантира отбраната му. "Гренландия e от решаващо значение за националната и международната сигурност. Няма връщане назад - всеки е съгласен с това!", написа той в социалната си мрежа "Трут соушъл" след телефонен разговор с генералния секретар на НАТО Марк Рюте.
Тръмп посочи още една причина да иска Гренландия - решението на Великобритания да предаде на Мавриций островите Чагос. "Шокиращо е, че нашият "великолепен" съюзник в НАТО - Обединеното кралство, в момента планира да отстъпи остров Диего Гарсия, където има жизненоважна военна база на САЩ, на Мавриций", гласи една от публикациите му. От Лондон увериха, че няма опасност за базата.
ЕС е инструктирал представители на различни нива на държавите членки да се свържат с американските си колеги, за да им предадат възможността за "решителен" отговор от Брюксел. ЕК ще проведе извънредна среща на върха за спора между Дания и САЩ за Гренландия на 22 януари. Според Урсула фон дер Лайен поредицата от скорошни геополитически сътресения ще принуди Съюза да изгради нова независима Европа.
Двама депутати от долната камара на британския парламент призоваха за бойкот на Световното първенство по футбол през това лято в Северна Америка.
Тръмп обяви, че възнамерява да наложи 200-процентни мита върху френското вино и шампанско. Според него мярката би накарала Еманюел Макрон да се включи в създавания от Вашингтон Съвет за мир - инициатива за уреждане на конфликти по света. Попитан за отказа на Макрон да участва, Тръмп заяви: „Така ли е казал? Ами добре - така или иначе никой не го иска, защото много скоро вече няма да е на този пост.“ С това Тръмп потвърди написаното в местен вестник, че Макрон ще го сполети същото като Мадуро.
Париж реагира остро, наричайки заплахите недопустими и безпрецедентно брутални.

Плащаме с левове до неделя

автор:Дума

visibility 1188

/ брой: 17

Цената на златото с нов исторически връх

автор:Дума

visibility 795

/ брой: 17

Платежните операции у нас стигнаха 345 млрд. евро

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 17

ЕС одобри окончателно забраната за руския газ

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 17

Канада без свободна търговия с Китай

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 17

Превозвачи от Балканите блокират границите

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 17

Над 800 000 американци останаха без ток

автор:Дума

visibility 824

/ брой: 17

Да се ускори забраната за социални мрежи

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 17

Съвет на лакеи

автор:Александър Симов

visibility 1201

/ брой: 17

Беззащитен

автор:Мая Йовановска

visibility 1124

/ брой: 17

Ние помним!

автор:Дума

visibility 1264

/ брой: 17

"Сурва" събра над 13 хиляди на своя 60-годишен юбилей

автор:Дума

visibility 894

/ брой: 17

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ