13 Октомври 2025понеделник16:42 ч.

Логично решение

/ брой: 78

автор:Евгени Гаврилов

visibility 30960

Парламентарната енергийна комисия прие на първо четене два законопроекта за отлагане на либерализацията на цената на тока за домакинствата. Според първия законопроект БСП предлага реформата да се отложи с две години и да стартира от средата на 2027 г. Вторият законопроект на ИТН предвижда отлагане с пет години.
БСП и ИТН посочват идентични мотиви за отлагане на реформата. Според тях неадекватно са приети срокове, които не дават достатъчно технологично време за подготовка на сложната електроенергийна система, има опасност от рязък скок на цените за домакинствата, липса на защита на енергийно уязвимите групи, прекалена зависимост за средствата във фонд "Сигурност на електроенергийната система", който е в критично финансово състояние.
Без съмнение освобождаването на цените на тока за битовите потребители ще стане факт. Въпросът е това да стане, когато държавата е готова. Тази готовност има много точен индикатор - енергийната бедност.
Според последната информация на Евростат, България е на първо място сред държавите членки на Европейския съюз по дял на хората, които не могат да поддържат дома си адекватно топъл - 22,5%. Подобна информация едва ли учудва някого. Този въпрос бе поставян от депутатите на БСП многократно в парламента.  
Стигна се до промени в законодателството. Според тях от доходите трябва да се вадят разходите за енергия - ток и отопление. Ако получената разлика е по-ниска от линията на бедност, ще се приема, че домакинството е енергийно бедно.
Проблемите с енергийната бедност са нерешени вече десетилетия у нас. Ред правителства наливаха всяка година между 80-120 милиона лева под формата на енергийни помощи за 250 000-300 000 семейства. Тези средства се даваха под формата на некачествени въглища и мокри дърва и изчезваха като вода в пясъка.
В този смисъл решението за отлагането на либерализацията е напълно логично. Сега просто не сме готови.

Министър Иван Пешев награди световния шампион Ружди Ружди

автор:Дума

visibility 418

Събарят хотела и аквапарка в "Елените"

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 190

Осем нови къщи за пострадалите от с. Воден

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 190

Шефът на БНБ настоя за промяна във фискалната политика

автор:Дума

visibility 796

/ брой: 190

Работодатели и синдикати се скараха за данъците

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 190

Всички бързи влакове у нас вече са с нови локомотиви

автор:Дума

visibility 695

/ брой: 190

Купувачи от България вдигат цените на имотите в Гърция

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 190

Започва изпълнението на мирния план за Газа

автор:Дума

visibility 846

/ брой: 190

Мицкоски съзря у нас "македонски народ"

автор:Дума

visibility 720

/ брой: 190

ЕС с нова система за граничен контрол

автор:Дума

visibility 832

/ брой: 190

Косово най-после е с работещ парламент

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 190

Гавра с Нобел

автор:Таня Глухчева

visibility 820

/ брой: 190

Ароматът на пълно фиаско

автор:Евгений Белий

visibility 853

/ брой: 190

Има ли край лявата безнадеждност?

автор:Иво Атанасов

visibility 801

/ брой: 190

Сериалът "На всеки километър" е гледан от 400 млн. зрители

автор:Дума

visibility 950

/ брой: 190

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ