05 Април 2026неделя06:33 ч.

Икономиката може да прегрее, смята експерт

/ брой: 62

автор:Дума

visibility 191

"В България кредитите растат драматично. Това създава прегряване на икономиката, което краткосрочно е добре, но само за един месец имаме над 1 млрд. евро ипотечни и потребителски кредити, които икономиката не може да произведе, и въпреки това се налива в потреблението. Това в крайна сметка само вдига цените. Това рискува в един момент домакинствата да не могат да плащат, да нямат пари да харчат, защото те ще отиват за покриване на дългове", обясни икономистът Георги Ангелов пред Нова телевизия. Заемите за домакинствата продължават да растат с двуцифрен темп от близо 21%, а при жилищните кредити увеличението е още по-голямо - близо 28% на годишна база, показват последните данни на БНБ.
Бързото задлъжняване на българите и непрестанното харчене вдига драматично дефицита на страната. Това е в основата на т.нар. "румънски сценарий", който спря растежа и хвърли страната в криза.
Преди дни БНБ съобщи, че заради растящото кредитиране увеличава изискванията към банките за т.нар. антицикличен буфер, който става 2,25% през второто тримесечие на 2027 г., към кредитни рискови експозиции.

Задава се пореден ценови шок с парното

автор:Дума

visibility 3234

/ брой: 62

Парното в София може да поскъпне с близо 30% от юли

автор:Дума

visibility 3365

/ брой: 62

Предлагат повишаване на данък сгради

автор:Дума

visibility 3332

/ брой: 62

Астронавти отново поеха към Луната

автор:Дума

visibility 2721

/ брой: 62

Иран цели унижение на САЩ и Израел

автор:Дума

visibility 2875

/ брой: 62

Нов ръст на незаконните мигранти на Балканите

автор:Дума

visibility 2921

/ брой: 62

Накратко

автор:Дума

visibility 2633

/ брой: 62

Оръжие за масово поразяване

автор:Александър Симов

visibility 3144

/ брой: 62

Избраха да избягат

visibility 2851

/ брой: 62

Антибългарска сделка

автор:Юри Михалков

visibility 2807

/ брой: 62

Непроизнесено изказване

автор:Дума

visibility 3034

/ брой: 62

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ