28 Август 2025четвъртък19:22 ч.

САЩ удариха ядрени съоръжения на Иран

Техеран заплаши с "вечни последици", международната общност призова за деескалация

/ брой: 112

автор:Дума

visibility 7444

САЩ удариха ядрени съоръжения на Иран, предадоха световните агенции. Поразени са обектите във Фордо, Натанз и Исфахан. Новината съобщи първо американският президент Доналд Тръмп. Според него иранските съоръжения за обогатяване на уран са били "напълно унищожени". Ударите не целят смяна на режима, заяви министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет.
В отговор Техеран заплаши с "вечни последици". Според ирански медии ядрените съоръжения не са унищожени, защото са били предварително преместени.
Междувременно парламентът в Техеран гласува за затваряне на Ормузкия проток, през който преминават около 20 на сто от световното търсене на петрол и газ, предаде Ройтерс. Окончателното решение за затваряне на пролива трябва да вземе Върховният съвет за национална сигурност.
Международната общност реагира светкавично на американските удари. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че по-нататъшна ескалация на конфликта може да има „катастрофални последици“ за цивилните в Близкия изток, за стабилността в региона и за глобалната сигурност.
Иран призова за извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН. Външният министър на страната Абас Арагчи заяви, че заминава за Москва за среща с Владимир Путин.

МТСП предлага 1213 лв. минимална заплата от 2026 г.

автор:Аида Ованес

visibility 92

/ брой: 160

МОН обяви кога ще са ученическите ваканции

автор:Дума

visibility 76

/ брой: 160

Индийски лекари кандидатстват в Перник

автор:Дума

visibility 75

/ брой: 160

Свидетел с разказ за издирвания прокурорски син

автор:Дума

visibility 76

/ брой: 160

Кабинетът дава 1,5 млрд. лв. за ремонти в енергетиката

автор:Дума

visibility 74

/ брой: 160

През септември тръгва процедурата за Бюджет 2026 г.

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 160

КЕВР предлага допълнително поевтиняване на газа през септември

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 160

Банкоматите ще дават банкноти между 5 и 100 евро

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 160

Коалицията в Берлин раздирана от тежък спор

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 160

Гърция модернизира бреговата си охрана

автор:Дума

visibility 75

/ брой: 160

Франция е пред политическа криза

автор:Дума

visibility 74

/ брой: 160

Накратко

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 160

Децата бегълци

автор:Барбара Пейчинова

visibility 70

/ брой: 160

Парите или здравето

автор:Таня Глухчева

visibility 74

/ брой: 160

Как се преподаваше в България преди?

visibility 81

/ брой: 160

Преговорите за следващия бюджет ще са ключови за ЕС

visibility 74

/ брой: 160

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ