03 Февруари 2026вторник20:34 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Колонката на Юри Михалков

Примирие с много лица

/ брой: 115

visibility 92531

Договореното чрез САЩ и Катар "светкавично" примирие между заклетите врагове Израел и Иран дойде малко като изневиделица, каквито бяха и бункерните удари на САЩ срещу Иран на 13 юни. Но всички те не бяха съвсем неочаквани.
Най-логично това примирие е за Израел. Близо до ума е, че с премахването на потенциалната ядрена заплаха от Иран еврейската държава разрешава екзистенциален въпрос и разпръсква надвисналите облаци над съществуването си вероятно за следващите 50 години. Няма смисъл да продължава конфликта, да жертва още загинали или ранени от една вече победоносна война. Да жертва и свои сънародници в чужбина, които биха станали мишени за отмъщение. Отделно се очаква да отпаднат подозренията към Израел, че цели смяна на режима в Техеран или убийството на аятолах Хаменей. Като цяло израелският интерес от примирието е на победителя.
По-сложно стоят нещата с Иран. При всички случаи интересът му към примирието е на победения. Зад бързото му съгласие за прекратяване на огъня и за мир наднича признанието, че все пак е разработвал ядрено оръжие срещу Израел, въпреки фетвата на аятолаха срещу създаването му. Иран е като губещ футболен отбор, който гледа да падне с по-малко голове във вратата си. Страната трябва да минимизира една донякъде историческа загуба. И ако примирието и евентуално последвалият мир съхранят ядрената й енергетика, ако доведат в бъдеще и до отпадането на редица санкции, страната по-лесно ще понесе горчивината, че е победена, но все пак не е обречена. Ако се съди по последните съобщения, САЩ са готови да оставят на мира мирния й атом. 
Въпреки че бомбардира Иран, Тръмп е имал интерес от примирие по ред причини. Нищо чудно иранските заплахи да са го стреснали не толкова заради удари по военни обекти на САЩ в региона, колкото със задействането на спящи терористични клетки, включително в САЩ. Тях с противобункерни бомби няма как да победиш. 
Не бива да се изключват опасенията от прерастването на конфликта в голяма регионална и в световна война. Колкото и Тръмп да е несистемен, себичен и "екзотичен", той трябва да държи под око планетарната сигурност като лидер на една от двете суперядрени сили. Впрочем, въпросната сигурност също може да е била калкулирана от Израел и Иран, макар и не в самото начало на конфликта. 
Преди 13 юни американският президент държеше да го възприемат като миролюбец, след тази дата му лепнаха клеймото на военнолюбец. Дали с примирието не иска да изчисти това клеймо? Такава мотивация не бива да отпада от сметките. 
Америка вече обяви, че с ударите от 13 юни не е целяла смяна на режима в Техеран. Дали Тръмп не разсейва подозренията, че въпреки гръмките си обещания за ненамеса по света, всъщност продължава хегемонистичната политика на Байдън и „дълбоката държава“? 
Германия, Великобритания и Франция се бяха нагърбили с някои мирни усилия по конфликта Израел-Иран, които се оказаха безрезултатни. Тръмп няма високо мнение за Европа и нищо чудно, ако след време се разкрие, че със светкавичното примирие е искал да й натрие носа колко "Велика отново е Америка"? И то в навечерието на срещата на НАТО. Това е по-скоро странична мотивация, но и тя не бива да отпада от сметките.

Вносът от Меркосур ще бъде пагубен за птицевъдите

автор:Дума

visibility 1154

/ брой: 22

МВР предупреди за измами при сделки с коли

автор:Дума

visibility 924

/ брой: 22

Българите купиха злато за над 1 млрд. лева

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 22

Бюджетният дефицит за 2025 година е 3,1%

автор:Дума

visibility 1054

/ брой: 22

Иран иска преговори за ядрената програма

автор:Дума

visibility 1674

/ брой: 22

Валят оставки заради "Епстийн"

автор:Дума

visibility 1488

/ брой: 22

Виена спира социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 1184

/ брой: 22

Виетнам потвърди подкрепата си за Куба

автор:Дума

visibility 1179

/ брой: 22

Кипеж и смирение

автор:Александър Симов

visibility 1314

/ брой: 22

Честните избори

автор:Юрий Борисов

visibility 1785

/ брой: 22

Това не е нормално

автор:Ваня Григорова

visibility 2297

/ брой: 22

Държавата като длъжник

visibility 1511

/ брой: 22

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ