03 Февруари 2026вторник22:06 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

49,6% от децата у нас жертви на кибертормоз

Липсва системен подход към проблема, няма правна дефиниция, няма унифицирани протоколи за действие, заяви Нина Димитрова

/ брой: 19

автор:Дума

visibility 407

49,6% от децата в България, или почти всяко второ дете, са пострадали поне веднъж в онлайн пространството, сочат данни от анкета, проведена с участието на Държавната агенция за закрила на детето в края на миналата година. Това стана ясно по време на дискусия "Заедно в борбата с кибертормоза на деца", която се проведе в парламентарната Комисия по демографската политика, децата и семейството. Проучването беше представено от председателя на Българската академия за сигурност проф. Владимир Бронфенбренер. Той допълни, че за последните четири години пострадалите са с 15% по-малко. Всяко второ дете играе с непознати онлайн игри, което е едно от най-опасните явления, обяви Бронфенбренер. Според него е трудно да се оцени в пълнота явлението, тъй като част от децата не споделят нито с родителите, нито с преподавателите си за това, което правят.
"Училището е едно от основните места, с помощта на което може да се намали броят на пострадалите деца в онлайн среда. Интернет е своеобразен разграден двор", подчерта той. Според Бронфенбренер трябва да има ограничения при ползването на социалните мрежи и за деца над 13 години.
Статистиката показва, че при децата на възраст между 10 и 11 г. започва рязко нарастване на случаите на детски кибертормоз. До 15-годишна възраст онлайн насилието има две прояви - нараняване и измами с користна цел, сочи проучването. Последиците са тревожност, депресивни състояния, социална изолация, загуба на доверие във възрастните и институциите.
"Когато децата не се чувстват защитени, се разклаща самата основа на семейството като среда на сигурност и подкрепа. Това има дългосрочен ефект върху общественото доверие и демографската устойчивост на страната", коментира депутатът от "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" и член на комисията Нина Димитрова. По думите й в България липсва системен подход към проблема, няма правна дефиниция на кибертормоза над деца, няма унифицирани протоколи за действие. "Родителите често остават сами срещу проблем, който ги надхвърля, а в същото време онлайн платформите продължават да работят без достатъчна отговорност за съдържание, което вреди на децата. Конкретните мерки включват признаване на кибертормоза като форма на насилие над деца, ясни механизми за защита и подкрепа на детето и семейството, достъпна психологическа помощ, устойчиво обучение по дигитална безопасност с активно участие на родителите, реална отговорност на онлайн платформите", подчерта Димитрова.

Вносът от Меркосур ще бъде пагубен за птицевъдите

автор:Дума

visibility 1253

/ брой: 22

МВР предупреди за измами при сделки с коли

автор:Дума

visibility 1029

/ брой: 22

Българите купиха злато за над 1 млрд. лева

автор:Дума

visibility 1088

/ брой: 22

Бюджетният дефицит за 2025 година е 3,1%

автор:Дума

visibility 1143

/ брой: 22

Иран иска преговори за ядрената програма

автор:Дума

visibility 2123

/ брой: 22

Валят оставки заради "Епстийн"

автор:Дума

visibility 1815

/ брой: 22

Виена спира социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 22

Виетнам потвърди подкрепата си за Куба

автор:Дума

visibility 1314

/ брой: 22

Кипеж и смирение

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 22

Честните избори

автор:Юрий Борисов

visibility 2264

/ брой: 22

Това не е нормално

автор:Ваня Григорова

visibility 2902

/ брой: 22

Държавата като длъжник

visibility 1876

/ брой: 22

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ