Здравни синдикати плашат със стачка
Работодателите водят антисоциална политика, твърдят от КНСБ
/ брой: 124
В отворено писмо Изпълнителният комитет на ФСЗ към КНСБ предупреждава за ефективни стачни действия на национално ниво в здравния сектор, ако не се изготви и сключи актуален отраслов колективен трудов договор с държавата в лицето на Министерството на здравеопазването. От синдиката припомнят, че старият КТД в здравеопазването изтече през април миналата година, а заради бойкота на работодателските организации в сектора нов така и не беше подписан. Ситуацията е безпрецедентна от 2000 г. насам, когато е бил подписан първият колективен трудов договор в сектора.
Причината работодателите да бойкотират подписването на КТД бяха въведени със закон глоби за болници, които не осигуряват на персонала си договорените в него минимални възнаграждения. В подписания през 2022 г. и вече изтекъл КТД бяха разписани минимални основни възнаграждения от 2000 лв. за лекар, 1500 лв. за медицинска сестра и 910 лв. за санитар. Поради изтичането му и липсата на действащ КТД болниците с ниски заплати не подлежат на санкции. Това генерира напрежение в сектора, особено сред най-ниско платените, каквито са медицинските сестри и лекарите специализанти.
От КНСБ коментираха, че въпросът с КТД и възнагражденията на медиците е от жизнена важност не само за работещите в здравната система, но и за цялото българско общество.
От синдиката припомнят, че през миналата година срещу нов КТД са се обявили няколко работодателски организации - КРИБ, Асоциацията на университетските болници, Сдружението на общинските болници в страната, Българската стопанска камара, които са изразили негативно отношение към преговорите и категорично нежелание да участват в заседанията на съвета. Те са предложили създаването на работни групи, които да извършват анализ на състоянието на всяко отделно здравно заведение, както и синдикатите да направят анализи и да представят данни за общите приходи на лечебните заведения – дейност, която не влиза в правомощията на синдикалните организации се посочва в писмото.
След приемането на бюджета за 2025 г. и няколкомесечното напомняне от страна на синдикатите за срещи за КТД представителите на работодателските организации най-после са се съгласили на среща в рамките на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество. На тази среща представителите на работодателските организации настояли да се създадат работни групи по категории лечебни и здравни заведения.
Постигната е договореност всяка група да представи своя проект за нов КТД. Липсата на КТД в здравеопазването води не само до замразяване на доходите на работещите в някои лечебни заведения, но и до невъзможност да се получават социални придобивки, които бяха регламентирани в този договор - допълнителни дни платен отпуск, други допълнителни трудови възнаграждения, застраховки и др. "Налице е ощетяване на работещите и накърняване на техните права от антисоциалната политика, водена от работодателите, включително и от представителите на общинските болници", казват от КНСБ.