27 Юни 2025петък15:08 ч.

95% от германските фирми са готови отново да инвестират у нас

/ брой: 114

автор:Дума

visibility 2414

Делът на германския бизнес у нас, който отново би предпочел България като инвестиционна дестинация, възлиза на 95%. Това сочат резултатите от Анкета за бизнес средата в България за 2025 г. на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК). Анкетата, която е част от годишното световно проучване на външнотърговските камари, е проведена в периода 4-28 март тази година сред 618-те членове на ГБИТК.
По думите на Соня Миклай, главен управител на камарата, която представи резултатите от анкетата, този висок дял на компаниите говори много добре за България като инвестиционна дестинация, въпреки че все още у нас има потенциал за развитие.
Въпреки високия дял на германските компании, които отново биха избрали България, анкетата сочи понижаване на удовлетвореността от страната като място за бизнес, особено сред малките и средните предприятия.
Фирмите, които оценяват ситуацията в собствения си сектор като по-добра спрямо прехдодните години, възлизат на 22% през 2025 г. спрямо 30% през 2024 г. и 37% през 2023 г.
Като "лоша" оценяват ситуцията в собствения си сектор 27% спрямо 24% през 2024 година и 9% през 2023 година, а като "задоволителна" определят ситуацията 51% през 2025 г. спрямо 45% през 2024 г. и 54% през 2023 г.
Малко над 1/3 от анкетираните посочват, че през тази година перспективите ще се влошат спрямо преходни години. 
По думите на Миклай приемането на еврото ще намали разходите за бизнеса, ще подобри имиджа на страната като инвестиционна дестинация, а вливането в икономиката на освобождаващите се финансови резерви в резултат на членството в еврозоната ще помогне на бизнеса.

Наръчник за десни

автор:Александър Симов

visibility 206

/ брой: 116

5%, а на каква цена?

visibility 228

/ брой: 116

Измамиха надеждите

visibility 187

/ брой: 116

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ