28 Май 2025сряда00:02 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

Стачка на медицинските сестри? Задава се нов "цирк"

Започва нова вълна на недоволство, която противопоставя едно съсловие на друго

/ брой: 93

visibility 528

Милена Петкова,
Нюз бг


Още с избора на ново ръководство на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) стана ясно, че времето на летаргия за съсловната организация приключи.
Години наред асоциацията, която защитава професионалните права на медицински сестри, акушерки, лаборанти и фелдшери, беше успивана, а активността на старото ръководство се свеждаше до цитиране на тревожна статистика.
Седмици след избора, БАПЗГ поиска Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да финансира самостоятелните им практики. Възможност за сестрински или акушерски практики има и сега, но при пазарни условия. И не само това - от асоциацията настояха да са договорен партньор на Касата при преговорите и подписването на Националния рамков договор. Това е документ, който ежегодно създава вълнения, тъй като разпределя милиарди за медицински дейности, които здравният фонд заплаща по уточнени с Българския лекарски съюз (БЛС) цени.
Заявките на подновеното ръководство на БАПЗГ не останаха без отпор. Лекарският съюз тутакси реагира, макар и с недотам логични аргументи. От БЛС припомниха, че лекарят носи отговорността за лечебния процес и има водеща роля в него; изтъкнаха нуждата от субординация; заплашиха, че подобна стъпка ще увеличи кадровия дефицит в болниците и извън тях; обявиха, че няма анализ и оценка на въздействието.

Отговорът на професионалистите по здравни грижи не закъсня

От БАПЗГ посочиха, че самостоятелни амбулаторни практики съществуват и в момента и изпълняват дейности според назначенията на съответния лекар. В тези практики се извършват основно манипулации - поставяне на инжекции, превръзки, женски консултации, грижа за новороденото и т. н.
Само за миналата година в тях са обслужени над 17 000 пациенти, които са си платили за това и очевидно БЛС няма нищо против съществуването им. Здравните специалисти изтъкнаха и отдавна констатираната истина, че болниците са много и очевидно системата трябва да бъде реформирана, за да работи ефективно и да не се пилеят обществени средства.
Също толкова убедителен е и аргументът им, че лекари от болничната помощ имат самостоятелни практики и БЛС не вижда проблем в това. Настояха и за създаването на медицински стандарт за какъвто отдавна се говори, но не е приет.
Тъй като стана ясно, че компромис няма да бъде постигнат, в спора се намеси Министерството на здравеопазването, а ресорният министър обяви, че няма проблем с искането БАПЗГ да е пряк договорен партньор на Касата, но изтъкна, че засега диалогът с Лекарския съюз не дава резултат, макар да определи разговорите с него като "динамични".
Не е чудно, че БЛС не иска да "изпусне кокала" и да сподели правата в подписването на Рамковия договор с Асоциацията на здравните професионалисти. Подобен казус има и със зъботехниците и Българския зъболекарски съюз. В крайна сметка компромисното решение бе сестрите и акушерките, които искат да открият самостоятелна практика, да сключват договор с общопрактикуващ лекар, както бе и досега, за да получават пари от НЗОК.

И точно в момента на размяна на остри позиции

между съсловните организации, шофьорите от столичния градски транспорт застачкуваха.
Извадиха се цифри на заплати и недоволството на медицинските сестри намери нова посока. Този път лице на негодуванието бе Синдикатът на българските медицински специалисти. Организацията не е институционално припозната, досега беше радикалната алтернатива на БАПЗГ, която дърпа членове със смели искания, част от които реално са неизпълними при сегашното състояние на сектора.
Това не пречи на СБМС да настоява за 150% увеличение на заплатите. Според това искане основната заплата на медицинска сестра би трябвало да е 3077 лв. А от СБМС уточняват, че тя не включва бонусите според квалификацията. Чакаме реакция от лекарското съсловие, за което 3000 лв. също биха били добра основна заплата.
Синдикатът на Мая Илиева, както е популярна в организацията, заплашва със стачни действия. Подобен опит имаше и преди, помним и обсадата на Партийния дом. Помним сагата през 2019 г. когато Борисов "даде" едни пари за увеличение на заплатите на медицинските сестри, после се скара на тогавашния министър на здравеопазването Кирил Ананиев, че не са стигнали до протестиращите.
Може би трябва да припомним и, че правителството и ресорното министерство нямат реален механизъм, с който да влияят върху възнагражденията на работещите в болниците. Последните са търговски дружества, които се издържат от приходите си от НЗОК по клинични пътеки, затова и няма как да се гарантира, че средствата ще отидат за заплати, а не за погасяване на режийни и задължения по доставчици. Особено при общинските и областните болници, които работят по нископлатени клинични пътеки, често изпълняват и социални функции, обслужвайки здравнонеосигурени.

Шумните демонстрации, блокиране на държавни сгради

и палаткови лагери пред здравното министерство не промениха чувствително картината със заплатите на медсестрите преди години.
Сега започва нова вълна на недоволство, която противопоставя едно съсловие на друго. Както сме се убедили през годините, тази тактика не работи. От нея се възползват само партиите, които яхват поредното недоволство в привличане на гласоподаватели за следващи избори.
Основна заплата от 3000 лв. безспорно звучи достойно за тежкия труд на сестри и акушерки, но не и реалистично при сегашното състояние на сектора. Не помага и паралелът с възнагражденията в чужбина.
Ако погледнем пазара на труда и обявите с търсене на специалисти по здравни грижи, ще видим, че там най-често посочваното възможно основно възнаграждение е 1500-1900 лв. бруто, предимно за медсестри в детски градини. Е, има и оферти за 5800 до 9000 лв., но в Германия. Предложения около исканата от синдиката сума са изключение, те са от столични болници и обявеното възнаграждение е брутно.
Ако направим паралел между стачката на столичния градски транспорт и обявената стачна готовност на сестрите, можем да прогнозираме резултата от предстоящото гражданско неподчинение.
Много вероятно е Борисов да "нареди на Теменужка" да намери "едни милиони" за по-високи възнаграждения на медиците. Не е изключено Пеевски да изпрати гневен сутрешен имейл до медиите със същия призив. После някой друг ще трябва да измисли как да тушира последствията от щедрия "цирк", както стана с шофьорите.

И икона на джама

автор:Таня Джаджева

visibility 541

/ брой: 93

Новата битка на умните и красивите

автор:Александър Симов

visibility 669

/ брой: 93

Защо чак сега?

visibility 843

/ брой: 93

Стачка на медицинските сестри? Задава се нов "цирк"

visibility 515

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ