20 Август 2025сряда01:06 ч.

В ГЕРБ са недоволни от Митов и МВР

Времето за стиковане в министерството приключи oтдавна, смята премиерът Росен Желязков

/ брой: 106

автор:Дума

visibility 1540

"Категорично не сме доволни от резултатите, които постига МВР. Настояваме много бързо за промяна на действията. Хората трябва да усещат сигурността на пагона и той трябва да бъде носен с чест". Това заяви председателят на Съвета за съвместно управление Костадин Ангелов в НС по повод смъртта на 36-годишния Явор Георгиев, за смъртта на който има подозрения, че е вследствие от полицейско насилие. "Увеличихме заплатите на работещите в системата на МВР, очакваме от тях и от вътрешния министър Даниел Митов резултати. Считаме, че в тези месеци времето му на адаптация приключи", подчерта той. "Рано е да говорим за оставки. Очакваме да си свършат работата. Считаме, че по случая с Георгиев реакцията е закъсняла", отговори Ангелов на въпроса дали ще поискат отстраняването на МВР-шефа.  "Очакваме от професионалното ръководство на вътрешното министерство да прилага цялата строгост на закона. Да се провеждат всички необходими обучения, инструктажи, така че да не бъде допускано полицейско насилие", отбеляза Ангелов. Той напомни, че вътрешният министър може да уволнява, наказва и да провежда разследване. От ГЕРБ очакват да чуят всички факти по случая, включително и защо не са използвани боди камерите и защо полицаите са постъпили по този начин. Ангелов посочи, че МВР разполага с над 4000 боди камери, от които 3000 в охранителна полиция, а останалите в КАТ. Полицаите са длъжни да ги носят и ръководството на МВР трябва да отговори защо не го правят, уточни той.
По-рано Митов обяви, че директорът на полицията във Варна ст.комисар Андрей Ангелов е освободен от длъжност и призна, че превишаването на полицейските правомощия у нас е системен проблем. МВР-шефът настоя за повторна аутопсия на Явор Георгиев. Последва светкавична реакция от и.ф главен прокурор Борислав Сарафов, който веднага изиска допълнителна комплексна съдебномедицинска експертиза за смъртта на Георгиев. 
По разпореждане на премиера Росен Желязков до края на днешния ден трябва да бъде направена задълбочена проверка в МВР и в МЗ във връзка със смъртта на Явор Георгиев. Няма да се намесваме в разследването и да се произнасяме по въпроси, свързани с носенето на наказателна отговорност, но има много други отговорности в държавата - административна, дисциплинарна и политическа отговорност, заявява Желязков, цитиран от пресцентъра на МС. "Времето за анализи и за стиковане на политическото и професионалното ръководство на МВР приключи oтдавна. Tрябваше до този момент да има такава синергия, която да адресира всички обществени настроения, обществени реакции за случаи, подобни като този във Варна", смята премиерът.
"БСП следи отблизо случая с Георгиев. Ставаме свидетели и на полицейско насилие, и на насилие от страна на протестиращи срещу полицията", коментира зам.-председателят на ПГ "БСП- ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Кирил Добрев пред журналисти. Той изрази надежда, че МВР ще приключи максимално бързо проверката и всички виновни ще получат своите наказания.

Рискът да загинеш на пътя у нас е 2,5 пъти по-висок от този в ЕС

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 153

Задържаха двама за пожара край Стара Загора

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 153

11-годишен блъсна с тротинетка майка и дете в Хасково

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 153

Министерствата масово вдигат държавни такси

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 153

Увеличават парите в банковите клонове

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 153

Коли за 3,57 млрд. лв. изплащат граждани и фирми

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 153

Зеленски иска войната да приключи "бързо"

автор:Дума

visibility 532

/ брой: 153

Балотаж на изборите за президент в Боливия

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 153

Китай е готов за мирно "обединение" с Тайван

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 153

Атака на Киев спря петрола за Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 153

Психодесните абсурди

автор:Александър Симов

visibility 518

/ брой: 153

Цунки за убийците

visibility 471

/ брой: 153

Инертните материали изместиха металите

visibility 478

/ брой: 153

Седмият конгрес на Коминтерна и положението днес

автор:Георги Пирински

visibility 520

/ брой: 153

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ