Градският транспорт блокира София, заплаши с безсрочна стачка
На фона на протеста метрото няма да спира да работи
/ брой: 86
София осъмна без градски транспорт вчера, след като наземните превозни средства влязоха в стачен режим от 4 ч. сутринта. Поводът беше поредният национален протест на работещите в него под наслов „Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика“. От движение бяха спрени трамваи, тролеи и автобуси в целия град. Единствено можеше да се ползва метрото, като бяха пуснати допълнителни влакове заради струпването на хора, а интервалът на движение беше намален.
Първоначално стачката беше планирана до 12 ч., но впоследствие синдикалните организации на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ и Федерацията на транспортните работници към КТ „Подкрепа“ казаха, че протестът ще продължи, докато не се проведе среща между протестиращите и отговорните институции в лицето на Министерството на финансите и Столичната община.
"Протестиращите не са маймуни да ги разиграват между институциите, а някой да понесе отговорност и да даде предложение на хората", коментира вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Той обясни, че не са търсени нито от Министерството на финансите, нито от Столичната община за разрешаване кризата в градския транспорт. "Щом транспортните работници са невидими, ще се постараят да ги видят, че съществуват", закани се Капитанов.
Следобед синдикатите обявиха, че не могат да носят отговорност за протеста, защото хората се самоорганизират и влизат в режим на гражданско неподчинение. Чуха се заплахи, че днес може да не работи и метрото. От "Метрополитен" ЕАД обаче успокоиха, че подземните влакове няма да спират и в следващите дни.
Финансовият министър Теменужка Петкова коментира, че средства за повишение на заплатите на транспортните работници може и трябва да бъдат осигурени от Столичната община. Държавата финансира дейности, свързани с транспорта, но не финансира разходите за персонал по отношение на търговски дружества, чийто едноличен собственик на капитала е Столичната община, каза тя.
Зам.-кметът по финанси Иван Василев пък прехвърли отговорността към ръководствата на транспортните дружества и Столичния общински съвет. Заплатите на служителите били в техните компетенции, а не на кмета.
Образователният министър иска кметове да питат МОН за неучебните дни
Ще инициираме промени в Закона за предучилищното и училищното образование, така че обявяването на неучебни дни от кметовете да бъде съгласувано с МОН. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Целта на измененията няма да бъде отнемане на правомощия на местната власт, а да се подобри координацията между институциите и да има по-голяма предвидимост за родителите. В момента текстът в закона, който дава право на кметовете да обявяват еднолично неучебни дни, се тълкува широко и има случаи на злоупотреби от местните власти, каза Вълчев.
Идеята на министъра дойде, след като кмътът на София обяви късно във вторник, че сряда ще е неучебен ден заради транспортната стачка в сряда. По думите му конкретният случай в София не е повод за законодателните промени. Министърът подчерта, че в столицата има извънредна ситуация, но проблемът е в предвидимостта и липсата на своевременни добре координирани решения.
Очаква се предложението за промяна в Закона за предучилищното и училищното образование да бъде публикувано до месец за обществено обсъждане заедно с още изменения, инициирани от МОН.