"У нас има "живи" и финансови стабилни 500-600 кооперации. Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя". Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш служебен министър на земеделието. "Кооперациите намаляват, но се разширява земята, която обработват. Това е феномен", коментира той.
Кооперациите се ползват с изключително доверие от хората, които дават земите си за обработка, защото има коректност, поясни бившият земеделски министър. Единственият начин, който човечеството е измислило да противостои на големия капитал, е като събере повече малък капитал на едно място, изтъкна той. Където има кооперация, селото е по-живо, категоричен е Гечев.
Не е вярна мантрата, че българите не са кооперативни хора, смята Гечев. Според него обаче в закона липсват съвременните типове на коопериране.
"Обществото узря за тази тема. Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС. Че западните модели на коопериране са модели на бъдещето, но те липсват в нашето законодателство”, каза Гечев.
Той открои законови ограничения, които административно затрудняват работата на кооперациите. По думите му кооперативната сделка е различна от търговската. Запитан защо вече 10 години се говори за нов закон за кооперирането, но нищо не се случва, той отбеляза, че "трябва да има политическа визия". “Дори да вземем някой западен модел - например френския, най-близък до българските условия, ако го приложиш 1:1, ще е катастрофа", даде пример той за заимстването на успешни практики.
Променя се законът с някоя кръпка и се развалят десет други неща. Нека кажем първо какво искаме да стане, апелира той.
"Всеки знае част от картината. Може би е дошло времето. Не трябва да се прибързва, трябва да се направят читави неща. Всяка браншова организация иска да види себе си, обаче държавата трябва да прави баланса на собствените си приоритети и баланс между всички. Последното нещо, което искам да видя, е законодателство, писано традиционно за някого - то върши една работа, но разваля десет други", коментира бившият министър. Според него основният проблем в България е, че нямаме структура на земеделието.