05 Февруари 2026четвъртък14:14 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Натискат Украйна да проведе избори

Западните партньори настояват за вот, в Киев отбелязват затруднения на фона на бойните действия

/ брой: 166

автор:Дума

visibility 67864

Украинският президент Владимир Зеленски заяви, че е възможно да се произведат избори в страната, единствено ако партньорите на страната платят част от разходите за тях. Според него, ако Западът е готов да предостави средства, то за вот в мирно време ще са нужни около пет млрд. долара. Същевременно се затрудни да назове необходимата сума за провеждането им в условия на бойни действия. 

Според действащите закони в Украйна избори не могат да бъдат насрочени във военно положение, което е удължавано на всеки 90 дни и настоящото изтича на 15 ноември. Според нормалния електорален график през октомври трябва да се проведат парламентарни избори, а през март 2024 г. - президентски.

Зеленски допълни, че няма да вземе от предвидените за оръжия пари, за организиране на избори. Според него за легитимност на вота трябва да бъдат изпратени наблюдатели в окопите на фронта и да се осигури достъп за гласуване на милионите украинци, преселили се в чужбина.

Западните партньори на Киев, които от началото на военните действия многократно увеличиха разполагането на оръжия в Украйна, а също така отделят средства за подкрепа на украинската икономика, настояват за провеждане на избори в предписаните срокове. По-специално наскоро посетилият Киев влиятелен американски сенатор-републиканец Линдзи Греъм беше категоричен, че президентските избори трябва да се проведат в срок, въпреки военните действия, за да се покаже, че "Украйна е направила следващата крачка към установяване на демокрация". 

Не всички в Киев обаче са съгласни на избори. Секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана Алексий Данилов отговори  остро на искането на Вашингтон. Той подчерта, че изборите ще се проведат след края на военните действия, "а не по волята на някой от партньорите на Киев".

Ръководителят на пропрезидентската партия "Слуга на народа" Елена Шуляк на свой ред изрази съмнения във възможността за избори, след като "въпросите около сигурността не са решени в части от територии на Харковска, Донецка, Херсонска области", където в момента се водят бойни действия. 

Парламентът да обсъди и приеме Бюджет 2026

автор:Дума

visibility 631

/ брой: 24

България на първо място в ЕС по страх от обедняване

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 24

Двойно и тройно по-високи сметки за ток в Пловдивско

автор:Дума

visibility 620

/ брой: 24

738 селища са без обществен транспорт

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 24

Създават туристически гаранционен фонд

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 24

България е с най-голям ръст в производствените цени в ЕС

автор:Дума

visibility 626

/ брой: 24

ЕК се е намесвала в изборите в ЕС

автор:Дума

visibility 765

/ брой: 24

Италианското НОИ източено от две лица

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 24

Путин и Си Дзинпин разговаряха по телефона

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 24

Накратко

автор:Дума

visibility 1094

/ брой: 24

Квартална хроника от времето на упадъка*

visibility 612

/ брой: 24

Потрес

автор:Барбара Пейчинова

visibility 985

/ брой: 24

Никаквост

visibility 1064

/ брой: 24

Сандов подписва, Терзиев спонсорира

visibility 567

/ брой: 24

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ