16 Май 2025петък23:02 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Нина Димитрова: Пенсионната система не е просто финансов инструмент, тя е социален договор между поколенията

Не трябва да се предлагат прибързани мерки, като повишаване на пенсионната възраст

автор:Дума

visibility 1936

„БСП-ОЛ сме категорични, че не трябва да се предлагат прибързани мерки, като повишаване на пенсионната възраст. През 2015 г. с промените в КСО беше прието през 2037 г. възрастта за пенсиониране да достигне 65 години за мъжете и жените, и трябва да остане така.“ Това заяви народният представител от ПГ на „БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ по време на дебата по „Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система“, която Народното събрание възлага на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор, Националната агенция за приходите и Фискалния съвет да разработят в шестмесечен срок.

Според народния представител всяко внушение за по-бързо увеличение на възрастта може да създаде неоснователно притеснение сред хората, особено когато няма готов анализ за пълните последствия от настоящия план.

Димитрова подчерта, че пенсионната система не е просто финансов инструмент – тя е социален договор между поколенията и трябва да бъде гаранция за тези, които цял живот са работили, че ще имат осигурени достойни старини. „Трябва да имаме предвид не само финансовата страна на въпроса, но и социалната отговорност, която носят промените в такава чувствителна сфера“, обясни тя.

Според нея пенсионната система трябва да бъде надграждана не с революционни промени, а чрез разумни и социално отговорни стъпки, които да осигурят стабилност и справедливост за всички. Тя допълни, че в същото време трябва да се създадат механизми, които да водят до решаването на проблемите със сивата икономика, която е около 22–23%, за да се увеличат приходите и пенсионната система да се балансира. „Тези стъпки следва да са съобразени с демографската ситуация и финансовата стабилност на системата, но те не са крайни решения, а част от по-широк процес на постоянно усъвършенстване“, каза още социалистът.

Нина Димитрова подчерта, че трябва да се обединят усилията за създаването на една стабилна, устойчива и справедлива пенсионна система, която да отговори на нуждите на всички български граждани и да защитава достойнството на хората.

Средновярно

автор:Аида Ованес

visibility 1243

/ брой: 87

Големият шлем

visibility 1349

/ брой: 87

За религията и образованието

visibility 1056

/ брой: 87

София - най-опасният град за деца на улицата

автор:Дума

visibility 1008

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ