18 Декември 2025четвъртък11:37 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

"БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА":

Подкрепяме Люпчо Георгиевски и всички българи в РСМ

Репресиите спрямо културната и историческата идентичност на българската общност са в разрез с европейските принципи и застрашават процеса на демократизация в региона, заявяват социалистите

/ брой: 110

автор:Дума

visibility 10580

"БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" подкрепя Люпчо Георгиевски и всички представители на българската общност в РС Македония в тяхната борба за равни права и достойнство. Свободата на изразяване и правото на самоопределение са неделима част от демократичната идентичност, която ще защитаваме с решителност. Призоваваме към действия, които ще доведат до справедливост, толерантност и зачитане на достойнството на всички общности". Това се казва в позиция на лявата коалиция.
"БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" категорично изразява несъгласие с произнесената осъдителна присъда срещу Люпчо Георгиевски от Основния съд в Битоля. Тази присъда, основана на обвинения за използване на исторически цитати и защита на българската идентичност, е недопустима и подкопава основните принципи на свободата на изразяване и самоопределение", подчертават от левицата.
Социалистите с дълбока тревога отбелязват засилващите се нарушения на правата на българите в РС Македония. "Репресиите спрямо културната и историческа идентичност на българската общност са в разрез с основополагащите европейски принципи и застрашават процеса на демократизация в региона. Смятаме, че незабавни и ефективни действия за зачитане на правата на човека са крайно необходими. Едно от тези действия трябва да бъде бързото включване на българите в Конституцията на РС  Македония. Това ще бъде символичен, но и решаващ политически сигнал за добронамереност и уважение към правата на всички общности в страната", категорични са от "Позитано" 20.
"БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" призовава властите в Белград да прекратят действията, насочени към потискане на българската общност, и да предприемат значими реформи, които да гарантират свободата на изразяване и равните права на всички техни граждани. Включването на българската общност в Конституцията ще предостави гаранция за правата им и ще бъде стъпка към изграждане на доверие и по-добросъседски отношения.
"Настояваме международните институции да наблюдават случващото се отблизо и да реагират решително на всяко нарушение на правата на човека в РС  Македония. Гарантирането на демократични стандарти и зачитане на върховенството на закона трябва да бъдат приоритет за всички, които подкрепят европейската интеграция на страната", категорични са от левица.
По-рано вицепремиерът и председател на НС на БСП Атанас Зафиров се срещна с Люпчо Георгиевски и разговаря с него.

Чупим рекорд в покупката на злато през 2025 г.

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 238

Намаляват таксите на пенсионните фондове

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 238

Митниците ще таксуват с 3 евро китайските пратки от 1 юли

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 238

Жилищата поскъпват с 8-10% догодина

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 238

САЩ няма да посредничат между България и РСМ

автор:Дума

visibility 64

/ брой: 238

ЕС оставя двигателите с вътрешно горене

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 238

Белгия замразява депутатските заплати

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 238

Накратко

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 238

България без редовен бюджет, а депутатските заплати?!

visibility 58

/ брой: 238

2025: Пациентът - пак изгубен сред протести за пари

автор:Аида Паникян

visibility 71

/ брой: 238

Не Белгия, Тръмп е проблемът!

автор:Дума

visibility 56

/ брой: 238

Безизходица

автор:Александър Симов

visibility 8104

/ брой: 237

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ