
Токът и парното поскъпват по-малко от очакваното
КЕВР оряза заявките на ЕРП-та и топлофикациите
/ брой: 119
От 1 юли цената на електроенергията за домакинствата се увеличава с 2,58%, обяви председателят на Кoмиcиятa зa eнepгийнo и вoднo peгyлиpaнe (KEBP) Пламен Младеновски.
Този ръст е почти двойно по-нисък от първоначалното предложение на регулатора за 4,6% поскъпване в следващите 12 месеца, направено преди две седмици на базата на заявките на трите електроразпределителни дружества.
С това решение КЕВР цели плавен преход към либерализацията на пазара на електроенергия за бита и баланс между интересите на енергийните дружества и потребителите, обяви Младеновски.
За абонатите на "Електрохолд" увеличението на цената на тока е с 1,8%. За EVN e с 3,6%, а за "Енерго-ПРО" - с 2,5%.
"С други думи, ако средната сметка е 60 лева и ако сте клиент на "Електрохолд", увеличението ще бъде 1,08 лв. При EVN ще е 2,16 лв., а при "Енерго-ПРО" увеличението ще е 1,50 лв., онагледи повишението Младеновски.
Регулаторът е намерил резерви за по-слабо вдигане на цената на тока за бита, първо, като е намалил надценката за крайните снабдители. На второ място КЕВР е намалила и мрежовите тарифи на трите ЕРП-та за следващите 12 месеца на база на отчетените данни за март, април и май.
Най-важният фактор за свиване на ръста на цената на тока за бита от 1 юли били резултатите от търговете за закупуване на електроенергия, на които са се явили трите ЕРП-та, при които цената е свалена от 144 лв. на мегаватчас на 140 лв.
Както е известно, от 1 юли пазарът на електроенергия на едро е напълно либерализиран, като НЕК вече не е обществен доставчик за регулирания пазар за домакинствата. Трите електроснабдителни дружества - "Електрохолд", EVN и "ЕнергоПро", вече ще закупуват тока от борсата, а не от НЕК на преференциални цени. Регулираните цени за домакинствата обаче остават за неопределено време и те ще се определят от КЕВР.
Предстои Министерството на енергетиката да обяви как ще бъдат компенсирани занапред сметките за ток на домакинствата, когато регулираната цена се окаже по-ниска от закупената от ЕРП-тата на свободния пазар. По закон разликата трябва да се покрива от Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Министърът на енергетиката обяви, че от юли месечните фактури на домакинствата за тока ще са с две цени. Едната ще показва пазарната цена на борсата за съответния месец, а другата - каква компенсация дава държавата, за да се постигне по-ниската регулирана цена.
От 1 юли цената на парното се вдига средно с 4,5%, реши още КЕВР. Топлофикациите поискаха драконовски увеличения за цената на произвежданата от тях топлоенергия, които започваха от 24% за София и стигаха до 90% за Велико Търново.
Това се повтаря всяка година, топлофикациите искат много високи увеличения, но тази година претенциите им бяха действително прекалено завишени, коментира Младеновски. За клиентите на "Топлофикация София" увеличението е с 5,96%, а за тези на "ЕВН България Топлофикация" - с 5,18%.
За абонатите на "Топлофикация Плевен" увеличението е с 4%, на "Топлофикация Бургас" - с 4,99%, на "Веолия Енерджи Варна" - с 1%, на "Топлофикация Враца" - 4,90%, на "Топлофикация ВТ" - с 5%, на "Топлофикация Разград" - с 5,37%, на "Юлико-Евротрейд" - с 3%, на "Топлофикация Русе" - с 5,03%, на "Топлофикация Перник" - с 4,99%, а за клиентите на "Топлофикация Сливен" - с 5,11%.
По думите на шефа на КЕВР, дори с одобреното средно увеличение от 4,5% парното за битовите потребители през отоплителния сезон ще струва по-малко от разходите им през 2022 и 2023 г. За абонатите на "Топлофикация София" например сметката показва, че ако са плащали средно миналата зима 100 лв. месечна сметка, то през предстоящата зима тя ще е 106 лв", казаха от КЕВР. Младеновски обаче не се ангажира, че от 1 януари 2026 г. няма да се наложи ново увеличение на цените на тока и парното, както се случи предната година.