
Драгомир Стойнев:
Морално е депутатите да декларират, че няма да се крият зад имунитет
Точката за сваляне на защитата на шестима народни представители отпадна от дневния ред на парламента
/ брой: 82
Ще бъде морално, ако народните представители спрат да се крият зад статута на имунитета и принципно заявят, че са готови да се откажат от него при подозрения и това е позицията на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“. Това заяви председателят на парламентарната група Драгомир Стойнев. Той обясни, че левицата ще подкрепи всяко искане за сваляне на имунитет. Това е принципна позиция, защото обратното значи, че самите ние не вярваме в институциите си, смята Стойнев.
"Хората трябва да са спокойни, че депутатите не са недосегаеми, а ще отговарят за действията си пред закона. Ниското ниво на доверие към Народното събрание е резултат от усещането в обществото, че има „безнаказаност“ на хората, избрани в него. Парламентът е в непрекъснат режим на извънредни за нормалната му дейност казуси, които фокусират скандално внимание и нарушават обичайния законодателен процес", коментира Стойнев.
„Непрекъснато губим ценно работно време. Четири часа щяхме да заседаваме за имунитетите, ако точката не беше паднала, вместо да работим по законодателната програма. В сряда нямахме „извънредни“ задачи и успяхме да приемем отлагането на либерализацията на пазара на електроенергия, което е изключително важно решение за гражданите и за българската енергетика“, обясни Стойнев.
Той изрази учудване, че отново се готви внасянето на вот на недоверие. По думите на Стойнев това допълнително ще попречи на нормалната работа на парламента и ще го дискредитира. Защо да е само един вот, нека да начертаят 5-6-7, за да занимаваме гражданите с несъществуващи проблеми, вместо да работим, попита той и добави, че ако е нужен вот на недоверие, то е вот на недоверие срещу опозицията, която няма капацитет да изпълнява ролята си на експертен и принципен опонент и вместо друга гледна точка предлага скандали.
Точката за сваляне на имунитета на шестима народни представители отпадна от дневния ред на парламента. Не беше прието и предложението за създаване на Временна комисия по искането на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов това да се случи. Пленарното заседание започна с ожесточени спорове дали въобще темата да бъде обсъждана. Депутатите трябваше да решат за свалянето на депутатската защита на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов от ДПС-ДПС, срещу които има няколко обвинения, сред които за търговия с влияние. Искането на главния прокурор беше и за свалянето на имунитетите на депутатите от "Възраждане" Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров, Никола Димитров, които участваха в протестите и последвалите безредици пред сградата на ЕК в София.