10 Юли 2025четвъртък12:05 ч.

Министър Гуцанов обсъди с посланика на Великобритания Н. Пр. Натаниел Копси Глобалната кампания за реформа в грижата за децата

автор:Дума

visibility 3497

„Напълно споделяме виждането, че е необходима реформа в грижата за децата в глобален мащаб, така че да бъде гарантирано правото на всяко дете да расте в семейна среда. В България този процес вече е във финален етап и опитът ни може да бъде от полза за другите страни“. Това каза министърът  на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на среща с посланика на Великобритания Н. Пр. г-н Натаниел Копси. Двамата обсъдиха предстояща инициатива по Глобалната кампания за реформа в грижата за децата, която ще се проведе по време на Общото събрание на ООН през септември тази година.

Министър Гуцанов отбеляза, че обявяването на старта на кампанията именно в България е голямо признание за постигнатото в деинституционализацията на грижата за децата през последните години в страната ни. „Реформата в тази област у нас се осъществява изключително като държавна политика и в резултат на това вече няма институционална грижа за деца, а се набляга на тяхното отглеждане в семейна среда“, каза Борислав Гуцанов.

На срещата присъства и заместник-министър Наталия Ефремова, която също сподели, че страната ни може да служи за пример за останалите държави в глобалната Харта за реформа на грижата за деца с пътя, който е извървяла досега в процеса.

През януари тази година министър Гуцанов и заместник-министър Ефремова участваха в обявяването на старта на кампанията, който беше поставен в България именно заради успехите на България в областта на деинституционализацията на грижата за децата. Тя беше открита в Центъра за ранно детско развитие на Фондация „За нашите деца“ в София от външните министри на Великобритания Дейвид Лами и на България Георг Георгиев.

Тази реформа, която дава превес на отглеждането на децата в семейна среда, се изпълнява последователно и целенасочено изключително като държавна политика от 2010 г. Целта ѝ е в края на 2025 г. в България да няма институционална грижа за тях. В началото на реформата почти 7600 деца се отглеждат в 137 институции. Днес работят само три дома за медико-социални грижи със 104 деца в тях. Единствената причина тези домове да не са закрити все още е, че в тях са настанени деца с множество увреждания. За тях трябва да бъде осигурена среда, предоставяща адекватни за състоянието им грижи, която към настоящия момент не може да им бъде осигурена у дома или чрез друга услуга.

Към края на 2024 г. децата, настанени в семейства на роднини или близки или в приемни семейства, са 5350, а в социални услуги от резидентен тип, които предлагат грижа в среда, близки до семейната, са под 3000. Трикратно са се увеличили социалните услуги за подкрепа на децата и семействата – от 241 през 2010 г. до 759 в края на 2024 г. В тях подкрепа получават повече 20 600 деца и семейства.

Европейският парламент чу гласа на България

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 125

Множество пожари в страната, активираха и BG-Alert

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 125

Извеждат 25 души от дом за възрастни хора в Бургас

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 125

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 1

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 2

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ