
Дискусионен форум: Нужна ли е на БСП програмна дискусия сега?
Д-р Юрий Борисов:
Програмата е ръководство за действие
/ брой: 94
Статията на Георги Пирински, препоръчана като отправна точка за тази дискусия, поставя най-важния въпрос за една левица: „Може ли тази левица да види действителността и собственото си поведение в нея през програмни очи?“ Ако не може или не иска, тя губи смисъла на съществуването си, защото левицата е „сила на безсилните и глас на безгласните“, според поетичното определение на Гракхите, интелектуална група около Митеран.
За да се отговори на въпроса дали БСП се нуждае от нова програма, трябва да се отговори на следния въпрос: в настоящата Програма кои оценки на действителността, кои позиции и кои намерения са актуални? Ако оценките, позициите и намеренията са актуални, то Програмата би трябвало да продължава да бъде ръководство за действие.
Аз твърдя, че по-голямата част от записите в действащата програма на БСП са актуални. Мога да дам пример от всички сфери на обществения живот, ще го направя само за две.
В образованието. Програмна постановка - „Нашият върховен приоритет - подготовката на всеки български гражданин да бъде конкурентоспособен в променящия се свят.“ Действителността - днес България е на последно място в ЕС - 47% от подрастващите са функционално неграмотни. Това означава, че програмната цел е актуална и не е изпълнена.
В здравеопазването. Програмна постановка - „За нас днес отправно начало е да гарантираме сигурен достъп на всеки български гражданин до качествена здравна помощ.“ Действителността - в класация на Euro Health Consumer Index (EHCI), публикувана през 2018 г., България заема 31-во място сред 35 оценени европейски държави. Пред нас са Сърбия, Северна Македония и Черна гора. Тази програмна цел също напълно се разминава с действителността.
Когато БСП провежда програмна дискусия, първото нещо, което тя трябва да направи, е преглед и съпоставка на своите записани позиции и своето практическо поведение.