Парламентът няма да разгледа референдума за еврото
Доц. Наталия Киселова върна предложението на Румен Радев като недопустимо
/ брой: 85
Парламентът няма да разглежда предложението на резидента Румен Радев за провеждане на национален референдум за еврото. То беше върнато вчера от председателя на Народното събрание доц. Наталия Киселова като недопустимо, съобщиха от пресцентъра на парламента.
Причината е, че искането не отговаря на изискванията на Конституцията на България, на договора и правилата на Европейския съюз, към които страната ни се е ангажирала при присъединяването си, на решението на парламента за ускорено въвеждане на еврото, както и на Закона за референдумите. Освен това в предложението не са отчетени важни решения на Конституционния съд, включително решение от 2024 година, което вече е дало ясно тълкуване по подобна тема. Предложението нарушава както българските закони, така и международните ни ангажименти затова не може да продължи напред в законодателния процес, пише в позицията на Народното събрание.
По този начин се изключва хипотезата държавният глава впоследствие да сезира Конституционния съд, тъй като без решение на парламента няма да има какво да се изпрати към него.
Решението на доц. Киселова идва по-малко от 24 часа, след като държавният глава внесе в парламента предложението и мотивите към него. Радев предложи на 51-вото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“ на основание на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
Предложението предизвика спорове и разнопосочни мнения.
Премиерът Росен Желязков призова парламента да не допусне разглеждане на противоконституционното искане на президента. Ние сме за всенародни допитвания, но те трябва да отговарят на правовия ред, законността и Конституцията на страната, посочи в понеделник вицепремиерът и председател на НС на БСП Атанас Зафиров.
Премиерът Росен Желязков похвали доц. Киселова за решението й да върне предложението за референдум. "Позицията й заслужава адмирации. Още един път се уверих, че коалицията е стабилна, стои зад правителството и има всички предпоставки за пълен управленски мандат", подчерта той.
По-късно Желязков посочи, че по време заседанието на Съвета за съвместно управление е представена законодателната програма за април-юни, както и предвидените в законодателната програма 55 законопроекта, степента на тяхното изпълнение, обществени обсъждания, междуведомствени съгласувания и срокове за внасянето им в МС и в НС. По думите му целта на представянето на програмата е да получат уверение, че мнозинството в парламента и коалиционните им партньори от ИТН и "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" ще застанат зад тези законопроекти и приоритетите, които са свързани с програмата за управление. Получихме необходимата подкрепа и пристъпваме към изпълнение, каза Желязков.