30 Януари 2026петък21:32 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Мария Филипова каза "да" за служебен премиер

Омбудсманът няма място в изпълнителната власт, заяви общественият защитник Велислава Делчева

/ брой: 20

автор:Дума

visibility 261

Зам.-омбудсманът Мария Филипова се съгласи да поеме поста на служебен премиер по време на срещата си с президента Илияна Йотова в рамките на конституционната процедура по назначаване на служебно правителство. Това е второто "да", което държавният глава получава, след първото на подуправителя на БНБ Андрей Гюров.
Филипова обясни след разговора, че вече 15 години е държавен служител и е работила в институции за благополучието на хората. Тя обясни, че има технически функции и само подпомага дейността на омбудсмана, а работата й нямала общо с представителство. Изчакайте решението на президента, призова Филипова.
По-рано омбудсманът Велислава Делчева очаквано отказа категорично да оглави служебната изпълнителна власт. Разговорът й с държавния глава продължи около 50 минути. "Говорих с президента Йотова и отново потвърдих това, което заявявам на българските граждани още от момента, в който беше издигната моята кандидатура за омбудсман. Вътрешното ми  убеждение е, че общественият защитник, като независим орган, който трябва да защитава правата на гражданите, когато държавата действа или не в техен ущърб, няма място в изпълнителната власт", категорична е Делчева. 
"Това се потвърждава и от последните няколко месеца, в които бях избрана за омбудсман. За същия период през миналата година имаше три пъти по-малко жалби на граждани от този период, в който имат обществен защитник. Това означава, че за хората е изключително важно да има човек, действащ на тази позиция. След година и половина не мисля, че е редно отново да изоставяме гражданите и те да останат без защитник на техните права", категорична е Делчева.
Днес президентът Йотова ще разговаря с председателя на Сметната палата Димитър Главчев и заместничките му Маргарита Николова и Силвия Къдрева. 

Американци купуват "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 20

Ще има дублиращи гранични пунктове с Турция и Сърбия

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 20

Рентите у нас намаляват

автор:Дума

visibility 1149

/ брой: 20

ЕС засилва връзките с Китай и Виетнам

автор:Дума

visibility 792

/ брой: 20

Мерц не вижда Украйна в ЕС в близко бъдеше

автор:Дума

visibility 847

/ брой: 20

Венецуелската армия се закле пред Родригес

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 20

Епична некадърност

автор:Александър Симов

visibility 1398

/ брой: 20

Реализмът на Радев

visibility 1451

/ брой: 20

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ