08 Октомври 2025сряда01:59 ч.

България е втора в ЕС по поскъпване на жилищата

/ брой: 185

автор:Дума

visibility 9313

България е на второ място в Европейския съюз по ръст на цените на жилищата на годишна база през второто тримесечие на 2025 г. Това показват последни данни на "Евростат".
Цените на жилищата у нас са се повишили с 15,5% спрямо същото тримесечие на предходната година, като пред България е единствено Португалия с ръст от 17,2 на сто. На трето място е Унгария (15,1 на сто). Единствената страна в ЕС, в която се отчита спад на цените на годишна база, е Финландия - с 1,3 на сто.
В първото тримесечие на 2025 г. България беше на трето място с ръст от 15,1 на сто, а през последното тримесечие на 2024 г. страната отбеляза най-висок годишен ръст в ЕС с темп от 18,3 на сто.
Средно за еврозоната цените на жилищата са се увеличили с 5,1 на сто на годишна база, а за целия ЕС - с 5,4 на сто.
Данните на "Евростат" показват, че наред с поскъпването на жилищата нарастват и наемите, макар и с по-бавен темп. През второто тримесечие на 2025 г. наемните цени в ЕС са се увеличили с 3,2 на сто на годишна база и с 0,7 на сто спрямо предходното тримесечие. За сравнение, жилищните цени са се повишили съответно с 5,4 на сто и 1,6 на сто.
От 2010 г. до второто тримесечие на 2025 г. цените на жилищата в ЕС са се увеличили с 60,5 на сто, докато наемите - с 28,8 на сто. Докато наемите нарастват относително равномерно, цените на жилищата се колебаят по-силно - особено след 2015 г., когато започва значително поскъпване, до края на 2022 г., последвано от кратко задържане на нивата и ново нарастване, продължаващо вече шесто поредно тримесечие.
Спрямо 2010 г. България е сред страните с най-голямо увеличение на цените на жилищата - със 133 на сто. Те са се удвоили или са повече в 10 държави от ЕС, а най-голямо е нарастването в Унгария (277 на сто) и Естония (250 на сто). Изключение от общата тенденция е Италия, където цените на жилищата са намалели с 1 на сто спрямо 2010 г., и Гърция - единствената държава, в която е отчетен спад на наемите (-9 на сто).

Сайтът за цените на храните вече показва къде е най-евтино

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 186

Гроздето тази година с отлично качество, но малко

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 186

Транспортният министър: Ликвидираме ДАИ

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 186

Малките фирми ще се снабдяват с евро пет дни преди 1 януари

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 186

Франция затъва в политическа криза

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 186

Два вота на недоверие срещу Фон дер Лайен

автор:Дума

visibility 754

/ брой: 186

Роберт Фицо: Войната в Украйна не е нашата война

автор:Дума

visibility 720

/ брой: 186

Накратко

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 186

Черна дупка

автор:Александър Симов

visibility 631

/ брой: 186

Политическа криза

автор:Таня Глухчева

visibility 625

/ брой: 186

Боклук задръсти столичните "Люлин" и "Красно село"

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 186

Няма телефон, няма проблем

visibility 633

/ брой: 186

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ