17 Октомври 2025петък15:11 ч.

Православен календар

Църквата почита на 17 октомври св. прор. Осия. Св. прпмчк Андрей Критски

/ брой: 194

автор:Дума

visibility 165

Пророчествата на свети пророк Осия са описани в неговата книга с 14 глави

Свети пророк Осия, син Беериев, произхождал от Исахаровото коляно. В онези времена много израилтяни отстъпили от истинския Бог и като забравили Неговите благодеяния и чудеса, се покланяли на идолите. Но богобоязненият Осия служел на Единия истински Бог, сътворил небето и земята и извел евреите от Египет с крепката Си ръка. Осия наставлявал хората, отпаднали от истината, и с мъдрите си увещания отново ги обръщал към благочестието на дедите.
По вдъхновение от Светия Дух Осия много пророкувал за израилския народ. Изобличавайки беззаконните жители на Израилското царство, той му предсказвал големи бедствия от враговете, асирийски плен и после обръщане към Бога. Той предсказал и разпространяването на истинското Богопознание по цялата земя, края на Аароновото свещенство и старозаветните жертви, а също и завръщането на младенеца Иисус от Египет, Неговото възкресение на третия ден и победата Му над смъртта. Всички тези пророчества са записани от Осия в неговата книга, която се състои от 14 глави. Пророк Осия починал в дълбока старост през 820 г. 

Св. Андрей Критски бил наказан със смърт, защото укорявал императора за поругаването на вярващите

През време на иконоборческата ерес на остров Крит живял пустинножител на име Андрей. До него стигнал слух, че светите икони били подложени на поругание и че техните защитници били осъждани на страдания и мъки. Ереста била завладяла и императорския двор в Константинопол. Цялата Византийска империя била на кръстопът - за или против иконите.
Св. Андрей решил да отиде в Цариград с намерение да отклони император Константин V Копроним (741-775 г.) от иконоборческата ерес. Като пристигнал, отишъл в църквата "Св. Мамант", където тогава бил императорът. Явил се пред него и почнал смело да го укорява. Императорът се разгневил и заповядал на придворни служители жестоко да го бият. Завели го на мястото на наказанието. Един от еретиците се нахвърлил върху него с брадва и го убил. С молитва св. Андрей предал душата си на Бога (767 г.).

Участието във властта не е самоцел за БСП

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 194

Първите ни два F-16 не летят, до дни чакаме нови 2

автор:Дума

visibility 359

/ брой: 194

Променете Конституцията

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 194

Москва: Подготвя се саботаж срещу „Турски поток“

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 194

Тръмп разреши операции на ЦРУ във Венецуела

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 194

Накратко

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 194

Само традиция ли

автор:Евгени Гаврилов

visibility 370

/ брой: 194

Вместо „манджа“ само „подправки“

автор:Юрий Борисов

visibility 363

/ брой: 194

Родолюбци в спорта

visibility 362

/ брой: 194

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ