01 Юли 2025вторник20:09 ч.

Православен календар

Църквата почита на 24 юни Рождение на св. Йоан Кръстител. Св. Никита, еп. Ремесиански. Еньовден

/ брой: 113

автор:Дума

visibility 1952

Свети Йоан израсъл в пустинята и останал там до деня, в който се явил на Израиля

В дните на цар Ирод живял в град Хеврон свещеник на име Захарий, с жена си Елисавета, която била братовчедка на света Ана, майката на св. Богородица. Захарий и Елисавета били в напреднала възраст и не можели да се надяват, че ще им се роди чедо. Въпреки това се молели на Бога да стори чудо и да им даде син.
Свещениците при Йерусалимския храм били разделени на 24 смени. Когато дошъл ред на Захарий, той се отправил за Йерусалим. Паднало му се да влезе в храма Господен, за да покади. Когато принасял кадилната жертва, ангел Господен му се явил и възвестил, че ще му се роди син и че ще бъде велик светец и предтеча на Изкупителя на човечеството. След като изминали дните на службата, Захарий се върнал у дома си. Скоро Елисавета заченала.
На шестия месец след това събитие архистратиг Гавриил бил изпратен от Бога в галилейския град Назарет да възвести на пречистата Дева Мария, че ще бъде майка на Спасителя Господа Исуса Христа. Тя се отправила за Хеврон, за да сподели радостта си с Елисавета и останала при нея около три месеца. След това се върнала у дома си. Когато настъпило времето, Елисавета родила син и му дала името Йоан.
В определеното време се родил Исус Христос. Това хвърлило в голяма тревога жестокия юдейски цар Ирод. Той се страхувал да не би тоя Младенец, като порасне, да му отнеме престола. Затова издал заповед да бъдат избити всички деца от две години надолу във Витлеем и околностите.
Детето на Елисавета също било застрашено, затова тя се скрила с него в пустинна планинска пещера. Скоро престарелите родители починали. Закрилян от Бога, Йоан израснал в пустинята и останал там до деня, когато се явил на Израиля.

Свети Никита бил славянин от гр. Ремесиана 

Някои предполагат, че това е в гр. Пирот, където по-късно заемал епископска катедра. Никита получил обширно образование, за което свидетелства неговият приятел св. Павлин Нолански, като го нарича "най-учен епископ, който дошъл от Дакия и справедливо представял предмет за учудване на римляните". Той проповядвал Евангелието между славяните в Нишко-Пиротската област. Каква промяна направил св. Никита всред славяните най-ярко се вижда от поемата, която св. епископ Павлин написал за него.
"Каква промяна! - пише св. Павлин. - И колко е радостна тя! Непроходимите и кървави дотогава планини, които криеха разбойници, сега станаха жилище на монаси - труженици на Христовия мир. Където имаше зверски нрави, сега живеят люде, кротки като ангели. В пещерата, където се е криел разбойник, сега се подвизава праведник."
За по-нататъшната дейност на св. Никита не са запазени точни данни. Няма сведения и за неговата смърт, която - по предположение - се отнася към 420 година.

Мицотакис призна за провал срещу корупцията

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 118

13 нелегални мигранти между Видин и Калафат

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 118

Канцлер и министър против забраната на АзГ

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 118

Кратки новини

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 118

ТЕЛК - някога, но не сега

автор:Аида Ованес

visibility 761

/ брой: 118

Затлъстяването на десницата

автор:Александър Симов

visibility 620

/ брой: 118

Кой няма интерес детските лекарства да са безплатни?

visibility 493

/ брой: 118

Задава се отново режим на водата в България

автор:Дума

visibility 535

/ брой: 118

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ