15 Октомври 2025сряда10:50 ч.

ИТН оттегли спорния законопроект за защита на личния живот

/ брой: 191

автор:Дума

visibility 207

Законопроектът за промени в Наказателния кодекс, който предвиждаше криминализиране на разпространяването на информация за личния живот на човек без негово съгласие, беше оттеглен от парламентарната група на "Има такъв народ". Промяната беше подкрепена на първо четене от парламентарната Комисия по конституционни и правни въпроси, като 14 депутати гласуваха „за“, четирима „против“ и един се въздържа.
Проектът предизвика негативен обществен отзвук веднага, което накара председателя на ГЕРБ Бойко Борисов да обяви в кулоарите на парламента още на следващия ден след разговор със Слави Трифонов, че законопроектът ще бъде изтеглен, тъй като съдържа неприемливи текстове.
Законопроектът предвиждаше наказания от 1 до 6 години затвор и глоба от 2000 до 5000 лева за разпространяване на лична информация без съгласие. 
Междувременно Съветът за развитие на гражданското общество под председателството на вицепремиера Атанас Зафиров прие отрицателно становище по законопроекта на ИТН. В официалното му становище се подчертава необходимостта от баланс между правото на информация и защитата на личното пространство, както и от запазване на свободата на изразяване и журналистическите разследвания като основа на демократичното общество. Зафиров отбеляза, че подобни теми са част от активния обществен дебат и че Съветът има важна роля да бъде платформа за диалог и консенсус между институциите и гражданския сектор. 

Общините искат 5 г. преход за новото изчисление на такса "Смет"

автор:Дума

visibility 5142

/ брой: 191

VI блок на АЕЦ "Козлодуй" пак спира за ремонт

автор:Дума

visibility 4295

/ брой: 191

Митниците готови за еврото

автор:Дума

visibility 4749

/ брой: 191

Шефът на БНБ настоя за промяна във фискалната политика

автор:Дума

visibility 12069

/ брой: 190

Франция има ново правителство

автор:Дума

visibility 3791

/ брой: 191

Илияна Йотова е в Пекин на световна лидерска среща

автор:Дума

visibility 4593

/ брой: 191

Албания временно забрани тротинетките

автор:Дума

visibility 5006

/ брой: 191

"Хамас" освободи 20-те живи израелски заложници

автор:Дума

visibility 4398

/ брой: 191

Какво се случи?

автор:Александър Симов

visibility 4631

/ брой: 191

Неудобната тема

автор:Мая Йовановска

visibility 4958

/ брой: 191

Икономика на работещите, не на милионерите

автор:Дума

visibility 4664

/ брой: 191

Сини понеделници

автор:Димитър Събев

visibility 4469

/ брой: 191

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ