13 Август 2026четвъртък02:51 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Снимка интернет

Медузи спряха реакторите на най-голямата АЕЦ в Западна Европа

автор:Дума

visibility 1017

Масивен приток на медузи във филтрационните системи на френската АЕЦ "Гравлин" принуди оператора EDF да спре спешно три от реакторите и да намали мощността на четвърти. Според френски медии помпените станции за морска вода са били блокирани от рояци морски същества.
В момента само реактор №6 работи с пълен капацитет, докато реактор №5 е в планов ремонт, съобщават от EDF.
"Тази ситуация няма последствия за безопасността на съоръженията, персонала или околната среда", уверяват от компанията.
"Гравелин" е най-голямата АЕЦ в Западна Европа, разположена е на брега на Северно море. Тя вече се е сблъсквала със същия проблем преди година. Тогава автоматично спряха четири от реакторите. Те постепенно бяха рестартирани, като последният бе свързан към националната мрежа около 10 дни по-късно.
Появата на медузи по северното крайбрежие на Франция е често срещано и сезонно явление. Според експерти съобщенията за големи рояци медузи в района стават все по-чести всяко лято. Няколко фактора обясняват разпространението им, включително покачването на температурите на водата, свързано с изменението на климата.
Инцидентът сега се случи в момент, когато френските атомни електроцентрали са достигали рекордни нива на прекъсване поради суша и жега: дефицитът на електроенергия в неделя е бил 15,6%. Франция никога преди не е преживявала толкова значителна загуба на ядрена енергия поради покачващите се температури на реките и намалените речни оттоци.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ