23 Юли 2026четвъртък16:23 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

"Вашингтон пост": Тръмп обмисля военни действия в Африка

автор:Дума

visibility 405

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп обмисля военна намеса в западноафриканската държава Мали срещу джихадистката групировка „Джамаат Нусрат ал Ислам уал Муслимин" (JNIM), която е тясно свързана с „Ал Кайда", съобщава "Вашингтон пост", позовавайки се на настоящи и бивши американски представители, запознати с обсъжданията, пише thehill. 
Ако планът бъде одобрен, Мали ще стане осмата държава, в която Тръмп е наредил военни удари от началото на втория си мандат. Това би представлявало значителна промяна в курса на президента, който по време на предизборната си кампания обещаваше да прекрати глобалните конфликти и да насочи повече ресурси към вътрешните нужди на САЩ.
Сред висшите американски служители обаче има разногласия дали трябва да бъде предприета атака. Един от най-активните поддръжници на използването на сила е Себастиан Горка, старши директор по въпросите на борбата с тероризма в Съвета за национална сигурност.
JNIM се превърна в една от най-мощните въоръжени групировки в региона Сахел. Организацията е установила силно присъствие в Мали, създала е свои бази и извършва все по-чести нападения в съседните крайбрежни държави от Западна Африка.
Според американски представители основната цел на Вашингтон през последната година е била да получи права за прелитане над територията на Мали, което би позволило използването на самолети и разузнавателна техника за наблюдение на региона. САЩ вече са засилили споделянето на разузнавателна информация с малийските власти, включително в опит да бъде открит отвлеченият американски мисионер Кевин Райдаут.
Белият дом не потвърждава официално планове за военни удари, но заявява, че САЩ насърчават правителствата в Северна и Западна Африка да закупуват американско военно оборудване и услуги за борба с тероризма. Според Вашингтон заплахата от JNIM в Сахел е „многонационален проблем", а Русия носи вина за влошаващата се ситуация със сигурността в региона.
През последните години Мали, Буркина Фасо и Нигер претърпяха военни преврати, след което новите власти прекъснаха част от връзките си със Запада и потърсиха подкрепа от Русия и нейния „Африкански корпус", наследник на частната военна компания „Вагнер". Американската администрация обаче обвинява Москва, че не е успяла да се справи с терористичната заплаха.
Междувременно насилието в Мали продължава да се разраства. През последната година JNIM наложи горивна блокада на страната и извърши редица атаки, включително нападение в столицата Бамако, при което беше убит министърът на отбраната на Мали Садио Камара.
Ситуацията се усложнява и от действията на малийската армия и руските сили в страната. Според правозащитни организации през последната година правителствените сили и техните руски партньори са били отговорни за смъртта на 925 цивилни, докато жертвите на терористичните групировки са 232 души.
Експерти предупреждават, че евентуална американска военна операция крие сериозни рискове. Според тях ударите срещу JNIM могат да предизвикат ответни атаки срещу американски граждани и интереси в региона. Съществува и опасност отслабването на JNIM да позволи на конкурентната групировка „Ислямска държава в Сахел" да разшири влиянието си.
Ако Тръмп даде заповед за атака, Мали ще се присъедини към списъка на държавите, в които САЩ са извършвали удари през втория му мандат - Йемен, Сомалия, Сирия, Иран, Ирак, Нигерия и Венецуела. Според експерти това може да превърне региона в още по-опасна зона за западните интереси и да доведе до нова фаза на конфликта с джихадистките групировки.

Поредно убийство на журналист в Мексико

автор:Дума

visibility 1

Евакуираха още 7000 души във Франция заради пожар

автор:Дума

visibility 174

Горещините изпаряват водните запаси на Земята

автор:Дума

visibility 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ