05 Август 2026сряда23:54 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Снимка интернет

Украйна никога няма да влезе в НАТО, призна бившият главнокомандващ нейната армия Валерий Залужни

автор:Дума

visibility 1861

Украйна никога няма да стане член на НАТО, въпреки че тази цел е залегнала в Конституцията й, обяви бившият главнокомандващ украинската армия и сегашен посланик в Лондон Валерий Залужни. Според изданието „Европейска правда“ той е заявил това по време на среща с украински посланици. По думите му Украйна по никакъв начин не отговаря на военните стандарти на Алианса.
„Познавам НАТО много добре. В продължение на около 12 години лично работих за това да покрием стандартите на НАТО и всяка година слушах истории как съвсем скоро ще станем членове на Алианса. За съжаление, това никога няма да се случи“, споделил ген. Залужни, цитиран от изданието. По думите му е „невъзможно при сегашното ниво на въоръжените сили Украйна, която се ръководи от доктрини от Втората световна война, да се присъедини към организацията“. Русия категорично отхвърля всякаква възможност Украйна да стане член на НАТО.

Иран се смилил след извинение на Киев

Техеран е възнамерявал да атакува три цели на територията на Украйна в отговор на удара на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) по ирански кораб в Каспийско море, но е отменил решението си, след като Киев се е извинил. Това заяви Мохсен Резаи, военен съветник на иранския върховен лидер, цитиран от Press TV. "Бяхме подготвени да атакуваме три цели в Украйна, но след като страната се извини, отменихме атаката", обяви Резаи. По-рано иранското МВнР заяви, че ударът на Украйна по иранския кораб в Каспийско море е бил умишлен и Техеран разполага с доказателства.
Украйна трябва да изнася готови продукти с висока добавена стойност, настоя началник на президентския кабинет Кирило Буданов на среща с украински посланици, съобщи Укринформ. „Това е единственото, което може да спаси нашата икономика, и това е единственото, което в много по-голям мащаб може да направи страни - нека го кажем така - зависими от нас в някаква степен", поясни той. Наскоро агенциите съобщиха, че САЩ и Европа търсят украинските отбранителни технологии, особено за дронове.
Дългосрочно споразумение между САЩ и Украйна за производството на ракети за системите „Пейтриът“ няма да бъде сключено преди тази зима, обяви посланикът на САЩ в НАТО Матю Уитакър в интервю за „Фокс нюз“, предаде още Укринформ. „Не позволяваме на никого, освен на американски производители, да произвежда тези ракети (PAC-3) в САЩ“, каза Уитакър. В същото време той отбеляза, че съществуват възможности за съвместно производство на оръжия с Украйна и европейските държави.

Размяна на удари

Междувременно петима души са били убити, а склад се е запалил след атака с украински дронове в Московска област, съобщиха агенциите. Украински дронове нанесоха удари по склад край втория по големина руски град Санкт Петербург, не се уточнява кое е поразеното съоръжение.
От 18 юли Украйна атакува около десетина обекта на руската фирма за електронна търговия „Уайлдберис“ с цел да наруши дейността на компанията, която е ключова за руската потребителска икономика. През последните месеци Украйна засили въздушните си удари навътре в Русия предимно срещу нефтопреработвателни заводи и складове за електронна търговия.
Най-малко седем души, включително три деца, са били убити и около 40 са били ранени в руския черноморски курорт Геленджик при атака с дрон в понеделник, която Москва определи като целенасочено извършена от Украйна. Видеа в социалните мрежи показваха как дрон се разбива и експлодира на оживен плаж близо до Геленджик. 
Володимир Зеленски очаквано уволни посланичката в САЩ Олга Стефанишина след една година служба, очаква се тя да бъде заменена от доскорошната премиерка Юлия Свириденко.
В същото време властите на украинската Сумска област съобщиха, че две деца и възрастна жена са загинали при руски удари с управляеми авиационни бомби по Суми тази нощ. Жилищни и нежилищни сгради са разрушени или повредени. При руска атака срещу украинската Миколаевска област е загинала 89-годишна жена, а седем души са ранени. Значителни щети са понесли частни къщи и жилищни блокове.
Най-малко трима души от екипажа на турски товарен кораб са били сериозно ранени при нападение с украински дронове на 20 мили от Новорисийск. Корабът е плавал към турското пристанище Самсун под флага на Камерун. Екипажът е прехвърлен в Новоросийск от ВМФ на Русия.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ